A Monetáris Tanács tagjai október végén – amikor 3,6 százalékról 3,4-re vágták a kamatot – egyetértettek abban, hogy az inflációs és reálgazdasági folyamatok egyaránt konzisztensek a monetáris kondíciók további lazításával.
A kamatdöntésről kiadott rövidített jegyzőkönyv szerint a kamatcsökkentés mértékét illetően azonban nem volt egységes a döntéshozók megítélése. A tanács egy tagja, Pleschinger Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy bár az előző kamatdöntés óta a globális pénzügyi környezet stabilizálódott és összességében támogatóan alakult, az elmúlt hónapok piaci volatilitását okozó külső tényezőkkel kapcsolatban egyelőre nem született tartós megoldás. Mindez a külföldiek által birtokolt állampapír állomány relatíve magas szintjére való tekintettel a korábbinál is óvatosabb mértékű alapkamat csökkentést indokolhat.
A többi tanácstag azonban úgy ítélte meg, hogy a globális pénzügyi környezet későbbi esetleges változásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre olyan információ, aminek alapján szükséges lenne eltérni a hazai inflációs kilátások és reálgazdasági folyamatok által indokolt monetáris lazítás jelenleg is óvatos ütemétől a jegyzőkönyv szerint.
Az elnök a vitát követően szavazásra bocsátotta a felmerült javaslatokat. Az alapkamat 20 bázispontos csökkentését nyolc tanácstag támogatta (Balog Ádám, Bártfai-Mager Andrea, Cinkotai János Gerhardt Ferenc, Kandrács Csaba, Kocziszky György, Matolcsy György, Windisch László), míg a tanács egy tagja a kamatszint 10 bázispontos mérséklése mellett tette le voksát (Pleschinger Gyula).
A jegyzőkönyv szerint a Monetáris Tanács úgy látja, hogy az inflációs és reálgazdasági kilátások alapján, az ország kockázati megítélésének figyelembevételével sor kerülhet még óvatos kamatcsökkentésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.