Újabb 20 bázisponttal, 3,2 százalékra csökkentette az irányadó kamatszintet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Ez volt a 16. egymást követő ülés, amelyen mérsékelte a kamatot a központi bank.
A kamatcsökkentést segítette, hogy az infláció októberben 0,9 százalékra csökkent, vagyis a tanács érdemi inflációs nyomást nem érzékel. Az alapfolyamatokat jobban tükröző maginfláció – ami kiszűri például a rezsicsökkentés hatását – ugyanakkor tartósan a központi bank 3 százalékos célja felett mozog.
A döntést szintén támogatta, hogy az Európai Központi Bank novemberben meglepetésre felezte az euróövezeti kamatszintet, így a ráta új történelmi mélypontra, 0,25 százalékra süllyedt. Az MNB döntésével ugyanakkor gyakorlatilag újra eltűnt a kamatelőny, ami valamelyest támogathatta a forintot.
Az elmúlt 16 kamatcsökkentést a mérséklődő infláció mellett segítette a kirobbanó külpiaci hangulat; vagyis a kockázatos, magasabb kamatozású eszközök iránti hozaméhség is nagyban támogatta a ciklusát.
Elemzők szerint az év végére 3 százalékra csökkentheti a kamatot az MNB.
Az alapkamat további alakulása kapcsán így megosztottak a közgazdászok. Egyes szakértők azt várják, hogy a központi bank 3 százalék alá (2,5 százalék közelébe) csökkentse az irányadó rátát jövőre. Meglátásuk szerint az alapkamat alakulását nagymértékben befolyásolja a tanács „galamb” összetétele, és addig csökkentik a rátát, ameddig nem érkezeknek érdemi külső hangulatromlást, ami begyűrűzne Magyarországra is. Érvelésük szerint ebben az esetben akár hirtelen kamatemelésre is kényszerülhet a központi bank.
Mások úgy látják, hogy az MNB decemberben 3 százalékon megállítja a kamatcsökkentési ciklust, tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve hamarosan megkezdi a havi 85 milliárd dolláros eszközvásárlási program csökkentését, ami zavarokat okozhat a piacokon. Mindez pedig óvatosságra intheti a központi bankot is a további lazítás kapcsán.
Kihívás előtt
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolió-menedzsere szerint a globális hangulat ugyan kicsit romlott októberhez képest, miután az amerikai állampapírok ismét emelkedni kezdtek, azonban az ijedtség nem hasonlítható a nyári hónapok során tapasztaltakhoz. „Az MNB feszültebb helyzetek során is többször vágott már az év során” – tette hozzá.
Bebesy szerint a feltörekvő piaci kötvény portfoliókból való tőkekivonással összhangban a külföldiek által birtokolt magyar állampapír-állomány novemberben tovább csökkent.
Emlékeztetett, a kamatdöntő ülések jegyzőkönyvének tanúsága szerint a monetáris tanács egyik tagja szerint a jelenség fokozottabb óvatosságot követelne, azonban a tanácstagok többsége szerint ez egyelőre nem jelentős probléma.
Bebesy véleménye szerint jövőre azonban a fejlett piaci hozamok emelkedésével párhuzamosan tovább folytatódhat majd a tőkekivonás a feltörekvő piacokról, ami kihívás elé állíthatja majd az MNB-t.
Jöhet még vágás
A Monetáris Tanács megítélése szerint "a magyar gazdaságot számottevő kihasználatlan kapacitás jellemzi, az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat. A 3 százalékos inflációs cél középtávú elérése további monetáris lazítás irányába mutat. A globális pénzügyi környezet változékonyan alakul, a monetáris politika mozgásterét az ország kockázati megítélésének tartós és érdemi elmozdulása befolyásolhatja. A Monetáris Tanács úgy látja, hogy az inflációs és reálgazdasági kilátások alapján, az ország kockázati megítélésének figyelembevételével sor kerülhet még óvatos kamatcsökkentésre".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.