BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szerbiában már épül a Déli Áramlat

Ünnepélyes keretek között kezdődött meg vasárnap délután a Déli Áramlat nevű gázvezeték szerbiai szakaszának építése.

A belgrádi ünnepségen a szerbiai államvezetés mellett magas rangú orosz politikusok és a Gazprom orosz vállalat igazgatóbizottságának elnöke, Alekszej Miller is részt vett. Az illetékes miniszterek három energiaügyi szerződést írtak alá. "A Déli Áramlatra való csatlakozás a fejlődés szimbóluma, valamint Szerbia és Oroszország összekapcsolása a munkán keresztül, illetve a bizonytalanság nélküli gázellátás garanciája" - jelentette ki Tomislav Nikolic szerb államfő. A Déli Áramlat nemzetközi gázvezeték a Fekete-tenger alatt, Bulgárián, Szerbián és Magyarországon keresztül szállítja majd az orosz gázt Nyugat-Európa fogyasztóinak.

A befektetés összértéke több mint 16 milliárd euró. A 421 kilométeres szerbiai szakasz kiépítése 1,9 milliárd euróba kerül. Az ünnepséggel egy időben összeszerelték az első csővezetéket is a vajdasági Sajkásszentivánon (Sajkas), a valódi munka azonban csak februárban kezdődik meg. A több évig tartó munkálatok során várhatóan 25 ezer embert alkalmaznak közvetlenül, közvetetten viszont akár 100 ezer ember is munkához juthat a projektnek köszönhetően. Az építkezést a South Stream Serbia (Déli Áramlat-Szerbia) vállalat végzi, amelyben az orosz Gazpromnak 51, a szerbiai állami gázszolgáltatónak (Srbijagas) pedig 49 százalékos tulajdonrésze van. Az Ukrajna megkerülésével orosz gázt az európai piacra szállító Déli Áramlat gázvezetéket előreláthatólag 2016-ban helyezik üzembe. 

A vezeték évente 63 milliárd köbméter földgázt lesz képes eljuttatni az európai fogyasztókhoz Bulgária, Szerbia, Magyarország, Szlovénia és Ausztria területén az olaszországi elosztó terminálhoz vezető nyomvonalon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.