BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mélyben az infláció

Novemberben a fogyasztói árak 0,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. A háztartási energia árak, valamint a járműüzemanyagok, a tartós fogyasztási cikkek és a ruházkodási cikkek ára csökkent, a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások drágultak. Az alapvető inflációs folyamatok ugyanakkor továbbra is azt mutatják, hogy a központi árszabályozás (például a rezsicsökkentés árleszorító hatása) nélkül jóval magasabb áremelkedési ütemet láthatunk a gazdaságban. A maginflációt mutató 3,5 százalékon áll továbbra is.

Novemberben nem változott az éves inflációs ütem a szeptemberi 0,9 százalék után. Ugyanakkor a maginfláció hajszálnyit, 3,4 százalékról 3,5-re emelkedett. Mindez tükrözi, hogy a piaci folyamatokat jobban tükröző maginflációs mutat alapján jóval nagyobb áremelkedési ütemet láthatunk a gazdaságban, mint amire a főindex utal.

Decemberben még távolabb kerülhet az inflációs főindexe a maginflációt mutatótó, hiszen az újabb rezsicsökkentés egy részének a hatása akkor mutatkozik majd meg a statisztikában.

A KSH jelentéséből kiderül, hogy tavaly novemberhez viszonyítva, az élelmiszerárak az átlagosnál kisebb mértékben, 0,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül nőtt a sajt (8,2 százalék), a tej (6,0 százalék) és a sertéshús (2,2 százalék) ára. Árcsökkenés következett be többek között a liszt (17,6 százalék), a tojás (13,7 százalék), valamint a cukor (11,5 százalék) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 10,6 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára. A szolgáltatások esetében szintén átlag feletti volt az árnövekedés (4,0 százalék), ezen belül azonban a víz-, a csatorna- és a szemétszállítás díja átlagosan mintegy 11 százalékkal csökkent, mialatt a helyi tömegközlekedés 4,9 százalékkal került többe. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,8, a ruházkodási cikkekért 1,2, az egyéb cikkekért 0,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 2,7 százalékkal csökkent. A háztartási energia esetében is árcsökkenés (10,3 százalék) volt megfigyelhető. Ez utóbbin belül a távfűtésért 17,7, vezetékes gázért 10,9, az elektromos energiáért 10,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2012. novemberhez viszonyítva.

A vezetékes gáz és az elektromos energia árának novemberi 10 százalékos csökkentése a decemberi, míg a távfűtésé a november-januári árindexben jelenik meg. Ennek oka, hogy az eddigi gyakorlatnak megfelelően az árváltozás akkor kerül kimutatásra a hazai fogyasztóiár-indexben, amikor a háztartásoknak az új árat tartalmazó számlát ki kell egyenlíteni – írja a KSH.

"Az élelmiszerárakra nézve további enyhülő nyomást jelenthet a mezőgazdasági termelői árak érdemi mérséklődése, valamint a nemzetközi gabonaárak meredek zuhanása is, ami további lefelé mutató meglepetést is okozhat" – írja Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.

"A háztartási energiaárak további 11,1 százalékos csökkentése novemberben már kismértékben megjelent, azonban ennek túlnyomó része decemberben jelenik meg, így decemberre az infláció 0,3 százalékra eshet" – tette hozzá.

A TakarékBank vezető közgazdásza szerint "a nemzetközi dezinflációs trendek szintén az inflációs nyomás további mérséklődését vetítik előre, az európai országokban az infláció az elmúlt időszakban szinte kivétel nélkül alulmúlta a várakozásokat".

1 hónap alatt – 2013. októberhez viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek. Ezen belül az élelmiszerek ára szintén 0,1 százalékkal csökkent. Árcsökkenés volt megfigyelhető az étolaj (4,9 százalék), a liszt (4,8 százalék), a cukor és az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (2,1-2,1 százalék), valamint a sertéshús (1,7 százalék) esetében. Nőtt azonban a sajt (2,0 százalék), a száraztészta (1,6 százalék) és a tej (1,0 százalék) ára. A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak 1,0 százalékkal. Szintén áremelkedés következett be a ruházkodási cikkek körében (0,8 százalék), meghatározóan a szezonváltás következtében. A szolgáltatások esetében kismértékű drágulás volt megfigyelhető (0,2 százalék). Az átlagnál nagyobb mértékben, 1,4 százalékkal csökkent a háztartási energia ára. Az egyéb cikkek körében (ide tartoznak: lakás, háztartás- és testápolási cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek), átlagosan 0,5 százalékkal csökkentek az árak, ezen belül a járműüzemanyagokért 1,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek körében kisebb árcsökkenés volt megfigyelhető (0,1 százalék).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.