A jelenlegi helyzet alapján egy közel százoldalas, hetven indikátort tartalmazó portfóliót kell feltölteni ahhoz, hogy egy tanár átkerülhessen a némileg magasabb bért (bruttó 25–30 ezer forintos emelést) jelentő pedagógus II. fokozatba. Április 30-ig azok tölthetik fel szakmai portfóliójukat, akik 14 év szakmai gyakorlattal és szakvizsgával rendelkeznek. A PSZ szerint mintegy 123 ezer tanár van, aki már legalább 14 éve a pályán van, de az oktatásért felelős miniszter döntése lesz, hogy az adott évben a költségvetést figyelembe véve, mennyi tanár léphet a II. kategóriába (később mesterpedagógusok, kutatótanárok lehetnek).
„A portfólió készítését korszerű minősítési rendszernek tartjuk, de ezt nem azokkal a kollégákkal kellett volna kezdeni, akik már 20-30 éve a pályán vannak, több szakvizsgával, diplomával, doktori címmel rendelkeznek.” – mondta Gallóné. A PSZ elnöke szerint igen nagy az elégedetlenség a tanárok körében az elmúlt négy év oktatáspolitikája miatt, a minősítési eljárás az utolsó csepp volt a pohárban.
Több pedagógus nyílt levélben tiltakozott a portfóliókészítés ellen, amit az életpályamodell legmegalázóbb elemének tituláltak. Kijelentették: nem töltik fel portfóliójukat, mivel visszamenőleg állítana „a startkőre képzettségük alapján magas fizetési kategóriába sorolt, több évtizede a pályán levő pedagógusokat”. Semmisnek nyilvánítanak akkreditált, többnyire egyetemi képzéseken megszerzett, tanúsítványt, diplomát, eddig végzett szakértői-fejlesztő munkát. Szerintük ezt a minősítési rendszert felmenő rendszerben kellene bevezetni. Az Oktatási Vezetők szakszervezete is az eljárás felülvizsgálatát kérte a kormányzattól.
Az iskolákban a napokban közölték, hogy a tanároknak maguknak kell beszerezni azokat a papírokat a hivataloknál, amelyek a pályán eltöltött éveket igazolják. Így a gyest, a gyedet, a tgyást, a fizetetlen szabadságokat igazoló dokumentumokat, a táppénzes papírokat évekre visszamenőleg.
Az Emmi értelmetlennek tartja a bojkottot. A köznevelésért felelős államtitkárság lapunkkal közölte, az eljárásban 25913 pedagógus jogosult a részvételre. Az elektronikus felület február 6-i megnyitása óta 24990 pedagógusnak az intézményvezető már engedélyezte a hozzáférést a felülethez. 8240 pedagógus elvégezte regisztrációt, 2495-en adatokat is feltöltöttek. Az államtitkárság szerint a pedagógusok nagy többsége nemcsak elfogadta, de határozottan várta a korszerű, objektív minősítési rendszer elindulását, mely díjazza a minőségi munkát. Hangoztatták, hogy minden érintettnek elegendő időt biztosítanak a felkészülésre.
Mibe kerül a minősítési rendszer?
A pedagógusminősítési rendszer kialakításával kapcsolatos kiadásokat uniós támogatásból finanszírozzuk – közölte lapunkkal a köznevelésért felelős államtitkárság. A 9,997 milliárdos projektet az Oktatási Hivatal (OH), az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és az Educatio Nonprofit Kft. valósítja meg. Az OH konzorciumvezetőként 3,7 milliárdos költségkerettel vesz részt a tevékenységben, amelynek része a pedagógusminősítési rendszer kialakítása mellett a ptovábbképzési rendszer felülvizsgálata, új képzési standardok kidolgozása, a továbbképzési nyilvántartás kialakítása. A 20-25 ezer portfólió minősítése 100 milliós költséggel járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.