BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mély recesszióban Ciprus - egy éves a mentőcsomag

Egy éve mentette meg Ciprust a csődtől az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap 10 milliárd eurós mentőcsomagja. Ehhez egyedülálló módon a szigetország bankbetéteseinek pénzét is használták. A gazdaság azóta is recesszióban van, és idén sem várható fordulat.

A nemzetközi mentőcsomag után egy évvel is zsugorodik a ciprusi gazdaság. A szigetország GDP-je 5,1 százalékkal esett vissza a tavalyi negyedik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, ami a legnagyobb csökkenés az Európai Unióban. A július és szeptember közötti időszakhoz képest 0,8 százalékkal esett vissza a GDP, így már két és fél éve hanyatlik a ciprusi gazdaság, ám a korábban vártnál kisebb ütemű a csökkenés. A feldolgozóipar nem talál magára, ami nem meglepő, hiszen a bankszektor tavalyi összeomlása továbbra is gátolja a növekedést. A szállítás, a kereskedelem és a szolgáltatások is visszaesnek. Egyedül a turizmus mérsékelte a gazdasági visszaesés ütemét, ami a gazdaság erős támasza.

A ciprusi válság azután mélyült el, hogy Görögországban egyszeri adósságleírást alkalmaztak, így a hitelezők veszteséget szenvedtek el az állampapírok után. A legnagyobb ciprusi bankok az adósságválság 2010-es kirobbanása után sem építették le görög kitettségeiket, sőt, tovább vették a görög papírokat; vagyis részben a görög adósságleírás vezetett a ciprusi mentőcsomaghoz, amelynek keretében erőteljes megszorításokat hajtottak végre tavaly – csökkentették a béreket, vágták a szociális kiadásokat, emelték az áfát, a cigaretta és az alkohol adóját, de a lottónyertesek is kevesebb pénzt vihettek haza. Mindez a legfájóbban a ciprusi bankbetéteseket érte, a megtakarításaik utáni veszteségek miatt.

A megszorítás a recesszió mélyüléséhez vezetett, és a szigetország gazdasága várhatóan az idei évben is erőteljesen zsugorodni fog. Az Európai Bizottság elemzése szerint a szigorú hitelfelvételi kondíciók, a magán- és a közszféra adósságleépítése és a romló munkaerő-piaci helyzet rontja a ciprusi kilábalás esélyét. A munkanélküliségi ráta az elmúlt években folyamatosan emelkedett, így a 2010-es 5 százalék körüli szintről tavaly elérte a 17 százalékot, ami a negyedik legmagasabb az EU-ban. A belföldi keresletet a költségvetési kiigazítások tartják nyomás alatt, a hitelezést pedig a bankszektor mérlegalkalmazkodása is visszaveti. Közben egyre többen nem képesek fizetni hiteleiket, emiatt az ingatlanszektor egyre gyengébb teljesítményt mutat.

Az Európai Bizottság előrejelzése szerint Ciprus csak az évtized közepétől lesz képes szerény növekedésre. A növekedési kilátásokat viszont kockázatok övezik, hiszen a bankrendszer továbbra is súlyos problémákkal küzd, az üzleti bizalom nem állt helyre, a hitelleépítés folyamata akár tovább is tarthat. Szerencse, hogy az lakosság viszonylag higgadtan viseli a megszorításokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.