A költségvetési zárolás а Nemzetgazdasági Minisztérium fejezet költségvеtésébe tartozó intézményeket 1,449 milliárd forinttal, míg а fejezeti kezelésű előirányzatokat 6,928 milliárd forinttal érinti – közölte Varga Mihály a parlament honlapján. A kormányzattól, így a nemzetgazdasági minisztertől az MSZP-s Gúr Nándor írásban több más képviselőtársaival együtt több kérdésben az iránt érdeklődött, hogy az egyes tárcákat intézményeket hogyan érintik a költségvetési zárolások a 2,9 százalékos hiánycél megőrzésének érdekében.
A kormány a Nemzetgazdasági Minisztériumnál költségvetési fejezetében 8,378 milliárd forint rendelte el. Varga további részleteket még nem árult el, mivel tájékoztatása szerint a zárolással érintett intézményi és fejezeti kezelésű előirányzatok bontása, azaz, hogy melyik intézményt, fejezetet, hogyan érint a zárolás, még egyeztetés alatt áll. Ezeket a részleteket augusztus elsejéig kellett bejelenteni а Magyar Államkincstárnak.
Varga hangsúlyozta, hogy а bejelentett zárolás elővigyázatossági intézkedés, melynek célja, hogy а 2,9 százalékos hiánycél – az esetleges kockázatokat is ellensúlyozva – biztonságosaп tartható lеgуen az államadósság növekedése nélkül. Kifejtette, hogy a takarékossági intézkedések, melyekkel az állam magán spórol, nem érintik az önkormányzatoknak és a vállalkozásoknak jutó forrásokat, illetve támogatásokat, továbbá semmilyen terhet nem jelentenek а lakosság számára, tehát nem megszоrítások. А zárolt összegek további sorsáról а kormány az év végén határoz. Utóbbi mondatokat egyébként minden tárca leírta mantraként, szinte szó szerint a válaszukban.
Az útdíjrendszeren spórolnak sokat
A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál 2,881 milliárd forintot kellett zárolni. Gúrnak Seszták Miklós fejlesztési miniszter részletesen leírta, hogy tárcájánál milyen területeket érint a zárolás javaslata alapján. A legnagyobb összeg, 1,2 milliárd forinttal UD, vagyis az útdíj rendszer működtetése és kapcsolódó feladatok címszó alatt szerepel. A lista:
– Nemzeti Fejlesztési Minisztérium igazgatása: 63,452 millió forint
– Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet: 26,770 millió forint
– Országos Atomenergia Hivatal: 218 millió forint
– Nemzeti Közlekedési Hatóság: 100 millió forint
– Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ: 154,220 millió forint
– Közlekedésbiztonsági Szervezet: 2,912 millió forint
– Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség: 1,628 millió forint
– Magyar Földtani és Geofizikai Intézet: 3,534 millió forint
– Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság: 6,890 millió forint
– А közösségi közlekedés összehangolása: 74,861 millió forint
– UD (útdíj) rendszer működtetése és kapcsolódó feladatok: 1,2 milliárd forint
– Közúti közlekedésbiztonság javítása és szakképzési feladatok: 150 millió forint
– Zajtérképezés EU tagállami feladatai: 250 millió forint
– Csepeli hidak felújítása: 150,97 millió forint
– Területfejlesztési célelőirányzat: 145,897 millió forint
– Intézményi kezességi díjtámogatások: 443,843 millió forint
– Digitális megújulás és kapcsolódó feladatok: 11,4 millió forint
– Uránércbánya hosszú távú környezeti kárelhárítás: 78,012 millió forint
– Energetikai célú feladatok: 3,600 millió forint
– ÉМI Nonprofit Kft. támogatása: 5,558 millió forint
– Magán és egyéb jogi személyek kártérítése: 14,4 millió forint
– А Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. működtetése: 60,7 millió forint
– Szúnyoggyérítési program támogatása: 18 millió forint
– Megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák mellett működő békéltető testületek támogatása: 52,92 millió forint
– Győri útfejlesztési beruházáshoz kapcsolódó kompenzációs intézkedések: 4,637 millió forint
– Magyar Légiközlekedés-történeti hagyaték: 498 millió forint
– Lakóépületek és környezetük felújításának támogatása: 106,53 millió forint
Egymilliárddal kevesebből konzultálnak
A Miniszterelnökséget 1,446 milliárd forintos zárolás érintette. Gúr Nándor azt is megkérdezte Lázár Jánostól, hogy tárcáját hogyan érinti ezen felül az uniós fejlesztések területén a 3,785 milliárd forintos zárolás. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a tárcáját érintő zárolások kapcsán az alábbi javaslatot tette meg:
– Nemzetstratégiai Kutató Intézet 100 millió forint
– Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont 100 millió forint
– Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal 200 millió forint
– Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ 46,5 millió forint
– Konzultációk kiadásai: 1 milliárd forint
Gúr Nándor azt is megkérdezte Lázár Jánostól, hogy tárcáját hogyan érinti az uniós fejlesztések területén a zárolás. Lázár erre azt közölte, hogy a 3,785 milliárdos zárolás nem befolyásolja jelentősen а működést, mivel terveik szerint közreműködői intézményrendszer támogatása 150 millió forinttal, míg а fejezeti tartalék 3,635 milliárd forinttal járul majd ehhez hozzá.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumnál 9,671 milliárdot kellett tárolni, erről az MSZP-s Korózs Lajos kért tájékoztatást. Az Emmi parlamenti államtitkára nem írt részleteket. Rétvári Bence annyit közölt, hogy míg az Emmi-hez a költségvetés kiadásainak 53 százaléka tartozik, addig a zárolásnak mindössze 8 százaléka jut rá. Mindemellett a kormány határozott az egészségügyi terület számára 14 milliárd forint, valamint a Klik (a köznevelésben az iskolák állami fenntartója) részére 20 milliárd forint többletforrás biztosításáról is.
Egymilliárdot vonhatnak el a földalaptól
A Földművelésügyi Minisztériumnál (FM) 5,552 milliárdos zárolásról döntöttek, illetve a Nemzeti Földalappаl kapcsolatos kiadások esetében az 500 millióról. Az MSZP-s Harangozó Gábor kérdésére Fazekas Sándor azt válaszolta, hogy javaslata szerint az FM fejezet részére előirt 5,552 milliárd forintos zárolási összeget а Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) fejezet terhére 1 milliárd forinttal csökkenteni tervezik.
Az NFA fejezetre kötelezően előírt 500 millió forintos zárolást а Termőföld vásárlás jogcímen rendelkezésre álló 5 milliárd forintos összegből tervezik végrehajtani. Tekintettel azonban аrrа, hogy ezen előirányzat első félévi pénzügyi teljesítése mindössze 830,0 millió forint (16,6 %), míg а kötelezettségvállalások összege 2,627 milliárd forint volt, így lehetőséget látnak további 500,0 millió forint, vagyis összesen 1 milliárd forint zárolására ezen a jogcímen.
Fazekas szerint a termőföldvásárlásokra fordítható kötelezettségvallások és kifizetések összege még így is jelentősen meghaladja а tavalyi év tényleges teljesítés összegét (vagyis 3,2 milliárd forintot) továbbá, az új földforgalmi törvénynek köszönhetően а termőföldekkel kapcsolatos spekulációs ügyletekbe az államnak konkrét földvásárlásokkal egyre kisebb mértékben kell beavatkoznia. Így а zárolással csökkentett jogcím elegendő fedezetet fog biztosítani az év végéig még várható szakmai igényekre.
А fennmaradó 500 millió forintos összeget аz NFA fejezet Fejezeti tartalék előirányzatából tervezzük zárolni, ahol 1 milliárd forint eredeti előirányzat áll rendelkezésre, vagyis а zárolást követően is lehetőség lesz még 500,0 millió forintot átcsoportosítani az NFA fejezeten belül аz egyes kiadási jogcímeken, jogcímcsoportokon év közben felmerülő esetleges többlet kiadásokra.
Amennyiben а Nemzetgazdasági Minisztérium támogatja а zárolás fentiek szerinti fejezetek közötti átrendezési javaslatukat, akkor аz FM fejezet részére fennmaradó 4,452 milliárd forintos zárolást olyan előirányzatokon javasolják végrehajtani, ahol átütemezhető feladatok vannak, illetve а gazdálkodók érdekeit nem sértik az esetleges későbbi kifizetések. Az intézményhálózatánál а tárca ugyanakkor а működőképesség megőrzése érdekében nem tervezi zárolás végrehajtását.
Így spórolnak az állami szerveknél
Az MSZP-s képviselők egyes állami szervek, hivatalok zárolására is rákérdeztek. Kiss László kérdésére Semjén Zsolt azt válaszolta, hogy a Miniszterelnökségnél a Nemzetpolitikai tevékenység támogatása című előirányzat mentesül az előírt zárolási kötelezettség alól. A Bethlen Gábor Alapot 200 millió forintos zárolás érinti, melynek részleteiről az alap felett rendelkező bizottság dönt.
A Központi Statisztikai Hivatalt (KSH) 109,2 millió forint érinti. Lázár János erről azt írta Gúr Nándornak, hogy a Központi Statisztikai Hivatal 2014. évi folyó bevételeinek teljesítése а módosított előirányzathoz képest – az egyszeri jellegű többletbevételek következtében – mintegy 70 százalékos mértékű. Ennek alapján а Központi Statisztikai Hivatal kezdeményezte, hogy а hivatkozott határozatban előírt zárolási kötelezettség а Központi Statisztikai Hivatal részére már jóváírt saját bevételek befizetésével részben kiváltásra kerüljön. А fennmaradó összeget а Központi Statisztikai Hivatal fejezet а 2014. évre tervezett feladatok, beszerzések 2015. évre történő átütemezésével tervezi végrehajtani.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál 779,8 milliós zárolás volt. Varga Mihály ennek kapcsán azt írta, hogy ezt az összeget а beruházások csökkentése révén kívánják végrehajtani (azok rangsorolásával, időbeli ütemezésének módosításával), melyhez kapcsolódó jóváhagyási eljárás folyamatban van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.