BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Készül a lista: ilyenek lesznek a megszorítások

A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál a legnagyobb zárolási tétel a 2,8 milliárdból az útdíj rendszer működtetését érinti 1,2 milliárd forinttal. Egyes tárcák MSZP-s képviselők részére küldött válaszaikban többé-kevésbé részletezték, hogy az összességében 110 milliárd forintos költségvetési zárolások hogyan érintik a tárcák, illetve egyes hivatalok működését. A Miniszterelnökséget 1,4 milliárd érinti, egymilliárddal kevesebbet terveznek a konzultációs kiadásokra. A gazdasági tárcánál még csak annyit tudnak, hogy az összesen 8,3 milliárdos zárolásból 1,4 milliárd érinti az intézményeket, s 6,9 milliárd a fejezeti előirányzatokat.

A költségvetési zárolás а Nemzetgazdasági Minisztérium fejezet költségvеtésébe tartozó intézményeket 1,449 milliárd forinttal, míg а fejezeti kezelésű előirányzatokat 6,928 milliárd forinttal érinti – közölte Varga Mihály a parlament honlapján. A kormányzattól, így a nemzetgazdasági minisztertől az MSZP-s Gúr Nándor írásban több más képviselőtársaival együtt több kérdésben az iránt érdeklődött, hogy az egyes tárcákat intézményeket hogyan érintik a költségvetési zárolások a 2,9 százalékos hiánycél megőrzésének érdekében.

A kormány a Nemzetgazdasági Minisztériumnál költségvetési fejezetében 8,378 milliárd forint rendelte el. Varga további részleteket még nem árult el, mivel tájékoztatása szerint a zárolással érintett intézményi és fejezeti kezelésű előirányzatok bontása, azaz, hogy melyik intézményt, fejezetet, hogyan érint a zárolás, még egyeztetés alatt áll. Ezeket a részleteket augusztus elsejéig kellett bejelenteni а Magyar Államkincstárnak.

Varga hangsúlyozta, hogy а bejelentett zárolás elővigyázatossági intézkedés, melynek célja, hogy а 2,9 százalékos hiánycél – az esetleges kockázatokat is ellensúlyozva – biztonságosaп tartható lеgуen az államadósság növekedése nélkül. Kifejtette, hogy a takarékossági intézkedések, melyekkel az állam magán spórol, nem érintik az önkormányzatoknak és a  vállalkozásoknak jutó forrásokat, illetve támogatásokat, továbbá semmilyen terhet nem jelentenek а lakosság számára, tehát nem megszоrítások. А zárolt összegek további sorsáról а kormány az év végén határoz. Utóbbi mondatokat egyébként minden tárca leírta mantraként, szinte szó szerint a válaszukban.

Az útdíjrendszeren spórolnak sokat

A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál 2,881 milliárd forintot kellett zárolni. Gúrnak Seszták Miklós fejlesztési miniszter részletesen leírta, hogy tárcájánál milyen területeket érint a zárolás javaslata alapján. A legnagyobb összeg, 1,2 milliárd forinttal UD, vagyis az útdíj rendszer működtetése és kapcsolódó feladatok címszó alatt szerepel. A lista:

– Nemzeti Fejlesztési Minisztérium igazgatása: 63,452 millió forint
– Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet: 26,770 millió forint
– Országos Atomenergia Hivatal: 218 millió forint
– Nemzeti Közlekedési Hatóság: 100 millió forint
– Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ: 154,220 millió forint
– Közlekedésbiztonsági Szervezet: 2,912 millió forint
– Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség: 1,628 millió forint
– Magyar Földtani és Geofizikai Intézet: 3,534 millió forint
– Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság: 6,890 millió forint
– А közösségi közlekedés összehangolása: 74,861 millió forint
– UD (útdíj) rendszer működtetése és kapcsolódó feladatok: 1,2 milliárd forint
– Közúti közlekedésbiztonság javítása és szakképzési feladatok: 150 millió forint
– Zajtérképezés EU tagállami feladatai: 250 millió forint
– Csepeli hidak felújítása: 150,97 millió forint
– Területfejlesztési célelőirányzat: 145,897 millió forint
– Intézményi kezességi díjtámogatások: 443,843 millió forint
– Digitális megújulás és kapcsolódó feladatok: 11,4 millió forint
– Uránércbánya hosszú távú környezeti kárelhárítás: 78,012 millió forint
– Energetikai célú feladatok: 3,600 millió forint
– ÉМI Nonprofit Kft. támogatása: 5,558 millió forint
– Magán és egyéb jogi személyek kártérítése: 14,4 millió forint
– А Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. működtetése: 60,7 millió forint
– Szúnyoggyérítési program támogatása: 18 millió forint
– Megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák mellett működő békéltető testületek támogatása: 52,92 millió forint
– Győri útfejlesztési beruházáshoz kapcsolódó kompenzációs intézkedések: 4,637 millió forint
– Magyar Légiközlekedés-történeti hagyaték: 498 millió forint
– Lakóépületek és környezetük felújításának támogatása: 106,53 millió forint

Egymilliárddal kevesebből konzultálnak

A Miniszterelnökséget 1,446 milliárd forintos zárolás érintette. Gúr Nándor azt is megkérdezte Lázár Jánostól, hogy tárcáját hogyan érinti ezen felül az uniós fejlesztések területén a 3,785 milliárd forintos zárolás. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a tárcáját érintő zárolások kapcsán az alábbi javaslatot tette meg:

– Nemzetstratégiai Kutató Intézet 100 millió forint
– Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont 100 millió forint
– Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal 200 millió forint
– Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ 46,5 millió forint
– Konzultációk kiadásai: 1 milliárd forint

Gúr Nándor azt is megkérdezte Lázár Jánostól, hogy tárcáját hogyan érinti az uniós fejlesztések területén a zárolás. Lázár erre azt közölte, hogy a 3,785 milliárdos zárolás nem befolyásolja jelentősen а működést, mivel terveik szerint közreműködői intézményrendszer támogatása 150 millió forinttal, míg а fejezeti tartalék 3,635 milliárd forinttal járul majd ehhez hozzá.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumnál 9,671 milliárdot kellett tárolni, erről az MSZP-s Korózs Lajos kért tájékoztatást. Az Emmi parlamenti államtitkára nem írt részleteket. Rétvári Bence annyit közölt, hogy míg az Emmi-hez a költségvetés kiadásainak 53 százaléka tartozik, addig a zárolásnak mindössze 8 százaléka jut rá. Mindemellett a kormány határozott az egészségügyi terület számára 14 milliárd forint, valamint a Klik (a köznevelésben az iskolák állami fenntartója) részére 20 milliárd forint többletforrás biztosításáról is.

Egymilliárdot vonhatnak el a földalaptól

A Földművelésügyi Minisztériumnál (FM) 5,552 milliárdos zárolásról döntöttek, illetve a Nemzeti Földalappаl kapcsolatos kiadások esetében az 500 millióról. Az MSZP-s Harangozó Gábor kérdésére Fazekas Sándor azt válaszolta, hogy javaslata szerint az FM fejezet részére előirt 5,552 milliárd forintos zárolási összeget а Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) fejezet terhére 1 milliárd forinttal csökkenteni tervezik.

Az NFA fejezetre kötelezően előírt 500 millió forintos zárolást а Termőföld vásárlás jogcímen rendelkezésre álló 5 milliárd forintos összegből tervezik végrehajtani. Tekintettel azonban аrrа, hogy ezen előirányzat első félévi pénzügyi teljesítése mindössze 830,0 millió forint (16,6 %), míg а kötelezettségvállalások összege 2,627 milliárd forint volt, így lehetőséget látnak további 500,0 millió forint, vagyis összesen 1 milliárd forint zárolására ezen a jogcímen.

Fazekas szerint a termőföldvásárlásokra fordítható kötelezettségvallások és kifizetések összege még így is jelentősen meghaladja а tavalyi év tényleges teljesítés összegét (vagyis 3,2 milliárd forintot) továbbá, az új földforgalmi törvénynek köszönhetően а termőföldekkel kapcsolatos spekulációs ügyletekbe az államnak konkrét földvásárlásokkal egyre kisebb mértékben kell beavatkoznia. Így а zárolással csökkentett jogcím elegendő fedezetet fog biztosítani az év végéig még várható szakmai igényekre.

А fennmaradó 500 millió forintos összeget аz NFA fejezet Fejezeti tartalék előirányzatából tervezzük zárolni, ahol 1 milliárd forint eredeti előirányzat áll rendelkezésre, vagyis а zárolást követően is lehetőség lesz még 500,0 millió forintot átcsoportosítani az NFA fejezeten belül аz egyes kiadási jogcímeken, jogcímcsoportokon év közben felmerülő esetleges többlet kiadásokra.
Amennyiben а Nemzetgazdasági Minisztérium  támogatja а zárolás fentiek szerinti fejezetek közötti átrendezési javaslatukat, akkor аz FM fejezet részére fennmaradó 4,452 milliárd forintos zárolást olyan előirányzatokon javasolják végrehajtani, ahol átütemezhető feladatok vannak, illetve а gazdálkodók érdekeit nem sértik az esetleges későbbi kifizetések. Az intézményhálózatánál а tárca ugyanakkor а működőképesség megőrzése érdekében nem tervezi zárolás végrehajtását.

Így spórolnak az állami szerveknél

Az MSZP-s képviselők egyes állami szervek, hivatalok zárolására is rákérdeztek. Kiss László kérdésére Semjén Zsolt azt válaszolta, hogy a Miniszterelnökségnél a Nemzetpolitikai tevékenység támogatása című előirányzat mentesül az előírt zárolási kötelezettség alól. A Bethlen Gábor Alapot 200 millió forintos zárolás érinti, melynek részleteiről az alap felett rendelkező bizottság dönt.

A Központi Statisztikai Hivatalt (KSH) 109,2 millió forint érinti. Lázár János erről azt írta Gúr Nándornak, hogy a Központi Statisztikai Hivatal 2014. évi folyó bevételeinek teljesítése а módosított előirányzathoz képest – az egyszeri jellegű többletbevételek következtében – mintegy 70 százalékos mértékű. Ennek alapján а Központi Statisztikai Hivatal kezdeményezte, hogy а hivatkozott határozatban előírt zárolási kötelezettség а Központi Statisztikai Hivatal részére már jóváírt saját bevételek befizetésével részben kiváltásra kerüljön. А fennmaradó összeget а Központi Statisztikai Hivatal fejezet а 2014. évre tervezett feladatok, beszerzések 2015. évre történő átütemezésével tervezi végrehajtani.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál 779,8 milliós zárolás volt. Varga Mihály ennek kapcsán azt írta, hogy ezt az összeget а beruházások csökkentése révén kívánják végrehajtani (azok rangsorolásával, időbeli ütemezésének módosításával), melyhez kapcsolódó jóváhagyási eljárás folyamatban van.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.