"A új szociális támogatási rendszer igazságosabb és átláthatóbb lesz, emellett elejét veszi a korábban gyakran tapasztalt, segélyekkel való visszaéléseknek" - áll a ma beadott, a 2015-ös költségvetést megalapozó törvényjavaslat indoklásában. A törvény durván megritkítja a segélyeket - az igazságosság már más kérdés.
A törvényjavaslat szűk kör számára ír csak elő kötelezően folyósítandó ellátásokat. Azoknak a segélyezését, akik ebbe a körbe nem kerülnek bele, az önkormányzatok feladatába utalja. Önkormányzati segély helyett a nekik adott pénzt települési támogatásnak fogják nevezni.
Ha elfogadják a törvényjavaslatot, jövőre megszűnik a rendszeres szociális segély. A segélyre jogosultak köréből kiesnek azok, akiknek kevesebb, mint öt évük van hátra a nyugdíjig.
Ezután nem kaphatnak rendszeres szociális segélyt azok, akik megfeleltek az önkormányzati rendeletben a családi körülményekről, egészségi vagy mentális állapotról szóló feltételeknek. Ez nem maradna bent a törvényben, az új, egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatásnak hívott összeget csak az egészségkárosodottak kapnának, valamint a 14 éven aluli gyermeket nevelő rászorulók, ha a gyerekük ellátását nem lehet óvodában vagy napköziben megoldani.
A javaslattal a kormány gyakorlatilag megszüntetné a központi lakásfenntartási támogatást. Ezt a feladatot az önkormányzatokhoz telepítenék, a települések pedig a saját rendeletükben meghatározott feltételek szerint adhatnának támogatást a rászorulóknak.
A súlyos beteg gyereket vagy fogyatékos személyt gondozók továbbra is ápolási díjat kaphatnak. Csakhogy megszüntetik a méltányosságból adható, alacsonyabb összegű támogatást. Ezen kívül aki több hozzátartozóját is ápolja, az is csak egyszer kaphatja meg a díjat.
Megszűnik az óvodáztatási támogatás is: ezt 2015. szeptember 1-jével vezetik ki, amikortól kötelező lesz az óvoda.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.