BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína és az USA csökkenti a károsanyag-kibocsátást

Nem várt eredményt hozott a kínai–amerikai csúcstalálkozó: a két államfő a jövőre esedékes új globális klímaegyezményt alapozta meg. A rivális szabadkereskedelmi együttműködések dolgában mindkét fél kerülte a konfliktust

Az USA és Kína megállapodott az üvegház hatású gázok kibocsátásának csökkentésében – ez volt a legnagyobb gyakorlati horderejű bejelentés a két ország államfőinek szerdai találkozója után. A Barack Obama és Hszi Csin-ping által aláírt kétoldalú egyezség szerint az USA 2025-re a húsz évvel korábbi szint 26-28 százalékával fogja vissza a károsanyag-kibocsátást, Kína viszont csak 2030 utánra tudta vállalni a folyamatos mérséklést – a már most is súlyos levegőszennyezési gondokkal küzdő országban várhatóan akkorra tetőzik az ezért felelős anyagok kibocsátása.

A világ két legnagyobb gazdasága egyszersmind világelső az üvegház hatású gázok kibocsátása terén is – emlékeztetnek az első kommentárok - , így a hónapokig tartó háttértárgyalások után elfogadott egyezség megszabhatja a jövőre Párizsban kidolgozandó globális klímamegállapodás kereteit, de a komoly, világméretű áttörésre még várni kell. Nagyjából hasonló mondható el az Obama–Hszi találkozó egészéről is: értek el konkrét eredményeket – ilyen volt például a kínaiaknak adott amerikai vízumkönnyítés vagy az IT-termékek vámjainak felszámolása - , de nagy sikerekről nincs szó.

A kétoldalú beruházásvédelmi megállapodást illetően csak az előkészületek felgyorsításáig jutottak el a felek, az ázsiai–csendes-óceáni térségben formálódó rivális szabadkereskedelmi egyezmények ügyében pedig kerülték a konfrontációt. A sokféle feszültséget ismerve azonban ez utóbbi is figyelemre méltó, különösen azután, hogy Kína főleg az általa szorgalmazott Ázsiai és Csendes-óceáni Szabadkereskedelmi Térség (FTAAP) előremozdítására használta ki a kedden véget ért pekingi APEC-csúcsot, az USA viszont a Kína nélkül elképzelt Transz-csendes-óceáni Együttműködés összehozásán ügyködik.

Az Obamával folytatott szerdai tárgyalások után Hszi Csin-ping mindenesetre úgy fogalmazott, hogy nem lát olyan regionális szabadkereskedelmi megállapodást, amely Kínát venné célba. Peking elkötelezett a nyitott regionalizmus mellett – idézte a kínai elnököt a Reuters – , és úgy gondolják, a különféle regionális együttműködéseknek kölcsönösen pozitívan kell hatniuk egymásra.

A Csendes-óceán elég széles ahhoz, hogy mind Kína, mind az USA fejlődését elősegítse – tette hozzá Hszi - , és országaiknak együtt kell működniük, hogy hozzájáruljanak a térség biztonságához. Ennél több utalást a kínai elnök nem tett a térségbeli geopolitikai feszültségekre, Obama pedig azt emelte ki, hogy a Kínával való szoros, együttműködő viszony áll az USA ázsiai politikájának középpontjában. A délkínai-tengeri területi vitákban az USA-nak nincs hivatalos álláspontja - hangsúlyozta a találkozó utáni közös sajtótájékoztatón az amerikai elnök. Ezek a viták manapság főleg Kína és Japán között zajlanak.

Az USA és Kína vállalásai

A pekingi csúcson elfogadott megállapodásban a felek az alábbiakat vállalták az AP összefoglalója szerint.

USA

Az üvegház hatású gázok kibocsátását a 2005-ös szinthez képest 26-28 százalékkal fogják vissza 2025-re. Korábban Obama amellett kötelezte el magát, hogy 17 százalékkal csökkentik 2020-ig. A mostani egyezmény szerint 2020-ig évente átlag 1,2 százalékos mérséklést vállal az USA, utána évi 2,3-2,8 százalékos ütem következik 2025-ig.

Kína

A szén-dioxid kibocsátás 2030 körül tetőzhet, de az a cél, hogy ezt előbbre hozzák. A fogyasztáson belül mintegy 20 százalékra növelik a kibocsátás nélküli forrásokból származó energia arányát 2030-ig.

USA

Az üvegház hatású gázok kibocsátását a 2005-ös szinthez képest 26-28 százalékkal fogják vissza 2025-re. Korábban Obama amellett kötelezte el magát, hogy 17 százalékkal csökkentik 2020-ig. A mostani egyezmény szerint 2020-ig évente átlag 1,2 százalékos mérséklést vállal az USA, utána évi 2,3-2,8 százalékos ütem következik 2025-ig.

Kína

A szén-dioxid kibocsátás 2030 körül tetőzhet, de az a cél, hogy ezt előbbre hozzák. A fogyasztáson belül mintegy 20 százalékra növelik a kibocsátás nélküli forrásokból származó energia arányát 2030-ig. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.