Közelebb került Magyarország egy régi vágy eléréséhez: az EU-ban nemsokára visszakerülnek a tagállamok kezébe a genetikailag módosított növényekkel kapcsolatos döntések. A huszonnyolc tagállamot képviselő nagykövetek szerdán szavazták meg Brüsszelben az ezzel kapcsolatos megállapodást, amelynek lényege az, hogy gazdasági és társadalmi indokra való hivatkozással megtilthatják a termelést saját területükön – közölte a Földművelésügyi Minisztérium. Ezt követően már csak az Európai Parlament jóváhagyására van szükség a kérdésben, a szavazás januárban várható.
A tárca kiemelte: a kormányzat – amúgy a teljes politikai elit támogatását maga mögött tudva – évek óta minden lehetséges fórumon küzd azért, hogy Magyarországon ne lehessen génmódosított növényeket vetni.
Emlékeztetnek: ennek a fenntartásához költséges vizsgálatokat várnak el, miközben jelenleg még a tagállamok, illetve az Európai Bizottság dönthet a kérdésben. Ez annál inkább problémás, mivel a tagállamok közötti kibékíthetetlen ellentétek miatt a döntések néha éveket-évtizedeket csúsznak. A BASF cég által kifejlesztett Amflora nevű, emberi fogyasztásra nem, csak ipari használatra szánt burgonya engedélyeztetése például tizenhárom évet vett igénybe – a német technológiai óriás egyébként két évvel később úgy döntött, hogy kivonul az európai piacról és az Amflora gyártását is leállította.
A szerdán elfogadott javaslat alapján sokkal egyszerűbbé válik a tiltás, amelyet nemcsak környezeti és egészségügyi, hanem egyéb indokokra is lehet majd alapozni. Várhelyi Olivér, a szavazáson résztvevő magyar nagykövet az MTI-nek elmondta: az új elem a korábban a miniszterek által elfogadott szöveghez képest egyrészt az, hogy már nem feltétele a tiltásnak, hogy a cégnek előtte tárgyalnia kelljen a kifogást emelő tagállammal arról, hogy engedélyezi-e GMO-k köztermesztését a területén, ez függetlenné vált attól a folyamattól, amelyben az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság javasolja, vagy ellenzi az engedély kiadását. Emellett az is bekerült a jogszabály szövegébe, hogy a köztermesztést lehetővé tévő tagállamoknak óvintézkedéseket kell hozniuk annak érdekében, hogy az ő területükről ne juthasson át GMO más, a GMO-kat tiltó országok területére. Várhelyi szerint ezekkel a módosításokkal maradéktalanul érvényesült az az álláspont, amelyet Magyarország is támogatott, s ezzel egy nagyon hosszú vita végére kerülhet pont, a tagállamok számára pedig világos és egyértelmű helyzetet teremt, könnyen megtilthatóvá teszi a GMO-termesztés tagállami szintű tiltását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.