BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőttek az európai mutatók az EKB bejelentése után

A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója az előzetes adat szerint 1,79 százalékkal emelkedett, és így újabb, több mint hétévi csúcson zárt pénteken.

A csütörtöki óvatosság után a piacok határozottabban fellendültek. Az euróövezeti magángazdaság teljesítményének kissé gyorsuló, de továbbra is halvány januári növekedéséről megjelent felmérés ugyanis igazolta, hogy a gazdaság az Európai Központi Bank (EKB) előző nap bejelentett mennyiségi enyhítése nélkül is gyógyul már kissé, de hitelkereslete csekély marad. Így az új pénz egyenesen az értékpiacokra mehet, ahogyan az amerikai jegybankrendszer (Fed) korábbi mennyiségi enyhítésének túlnyomó része is oda áramlott.

Az ING Financial Markets pénteki kommentárja szerint "semmi garancia, hogy a mennyiségi enyhítés működni fog (a gazdaságban). Az EKB kioszthat bármennyi pénzt a kötvényhitelezőknek, de nem kényszerítheti sem a fogyasztókat vásárlásra, sem a vállalatokat beruházásra".

Az irányzatot nem csak a részvényárak újabb ugrása jelezte, hanem az is, hogy a várható pénzeső örömére az euróövezeti állampapírhozamok rekordmélységbe estek napközben Németországtól Portugáliáig, Franciaországtól Olaszországig.

Az euróövezeti értékpapírok iránt robbanásszerűen megnőtt a belső kereslet, de kívülről még nem, mert egyelőre erős az amerikai kincstárjegy konkurenciája. Bár az EKB intézkedése nyomán a tengerentúlon is estek az állampapírhozamok, az ütem messze elmaradt az európaitól. Így a dollár tovább erősödött, és az euró ismét gyorsan gyengült a fő valutákkal szemben. Ez külön is kedvezett az exportérdekelt euróövezeti cégek, köztük az autógyárak részvényeinek. A BMW részvénye történelmi rekordot ért el a nap folyamán.

A dollár irányzatát csak az módosíthatja belátható időn belül, ha a Fed kénytelen lesz elhalasztani az év második felére várt kamatemelését, megállítandó a dollár vészes felértékelődését és a defláció importját. Ez esetben viszont még külső forrásból is tovább nőhet a kereslet az európai értékpapírok iránt. A halasztás eshetőségét növelték pénteken a friss amerikai adatok: az amerikai feldolgozóipar teljesítményének növekedése egyévi mélypontra lassult eddig januárban a várt szerény gyorsulás helyett, és a használt lakások adásvétele a vártnál kevésbé szaporodott. Néhány gyenge vállalati ererdmény is nyomta a New York-i tőzsdéket. A Fed jövő héten tartja legközelebbi értekezletét.

A szaúd-arábiai király halálának hírére a kőolaj drágult pénteken.

A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,53 százalékos javulással 6832,83 ponton zárt, 4,06 százalékkal az év végi értéke fölött.

Frankfurtban a DAX-30 2,05 százalékos többlettel 10 649,58 ponton, hat nap alatt hatodszor is új történelmi csúcson végzett, 8,61 százalékkal magasabban, mint év végén.

Párizsban a CAC-40 1,93 százalékkal 4640,69 pontra, két nap alatt másodszor új hat és félévi rekordra erősödött, szintén 8,61 százalékkal meghaladva múlt év végi értékét.

A milánói FTSE MIB-40 0,24 százalékot, a madridi IBEX-35 0,67 százalékot, az athéni ASE tőzsdemutató 6,14 százalékot, a zürichi SMI 2,02 százalékot nyert.

Varsóban a WIG 20 0,01 százalékkal 2319,59 pontra nőtt, a Mol 1,51 százalékkal 154,70 zlotyra drágult.

A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,27 százalékkal, az S&P 500-as 0,19 százalékkal volt az előző záróértéke alatt, a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,18 százalékkal emelkedett.

Az euró, hajszállal 1,13 dollár alatt, 0,84 százalékkal kevesebbet ért a bankközi piacon, mint csütörtök este. Napközben, 1,1118 dolláron, majdnem 12 évi mélypontot érintett. Svájci frankban, 0,99 frank alatt, 0,16 százalékkal került kevesebbe.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj kora este hordónként (159 liter) 49,13 dollár volt, 61 centes napi árnyereséggel. A gázolaj ára tonnánként 4,75 dollárral 478,75 dollárra, a normál benziné gallononként (3,78 liter) 0,0192 dollárral 1,3500 dollárra nőtt az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.

Az arany ára késő délután unciánként (31,1 gramm) 1291,45 dollár volt a csütörtök esti 1301,25 dollár után azonnali szállításra Londonban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.