A bankadó mértékére konkrét számok szerepelnek az EBRD-vel kötött megállapodásban 2016-ra és 2017-re is – közölte Orbán Viktor az Erste Bank állami bevásárlásáról kötött szándéknyilatkozat aláírásán, ám azt nem árulta el: tulajdonképpen miként is változnak a kulcsok. "Mindenféle mutatók" szerepelnek megfogalmazása szerint a megállapodásban, amelyek "magyarra lefordítva" azt jelentik, hogy a különadóból származó bevétel 60 milliárddal csökken.
Pedig a dolog nem annyira bonyolult: a kétkulcsos rendszert egykulcsossá teszik. A Népszabadság azt írja , hogy az EBRD-nél fellelhető dokumentum tanúsága szerint ugyanis a most két sávos bankadó a megállapodás értelmében egykulcsos lesz.Az idén 50 milliárd forintos mérlegfőösszegig 0,15 százalék volt az adó, míg a felett kellett 0,53 százalékot fizetni. A miniszterelnök számára bonyolult csökkentés pedig úgy néz ki, hogy az új egykulcsos adó jövőre 0,31 százalék lesz, 2017-ben pedig 0,21 százalék.
Nem túl bonyolult számítással mindebből kideríthető: az új bankadóval azok a pénzintézetek járnak jól, amelyeknek mérlegfőösszege 50 milliárd forint felett van, és azok rosszul, amelyek ez alatt vannak. Nagy általánosságban ez úgy néz ki, hogy a közepes és nagybankok sokkal kevesebbet fizetnek majd a korábbinál, míg a takarékszövetkezetek és a kisbankok meg valamivel többet.
Összehasonlítható adatok csak a 2013-as évről vannak, az MNB statisztikái szerint a 30 hitelintézet volt akkor a határ felett, vagyis fizet majd kisebb bankadót jövőre (valószínűleg ennél többen lesznek, akik jobban járnak, hiszen három év alatt azért emelkedhet a mérlegfőösszeg). Ez a harminc bank adja össze a bankadó jó részét (a 2013-as adatok alapján 143 milliárdot kellene fizetniük), míg a többiek összesen – ez közel 120 intézmény – kevesebb mint 2,5 milliárddal járulnának hozzá ezen a soron a közös kasszához.
Az intézkedéssel a legjobban a legnagyobb bank jár: az OTP és leánybankjai a 2013-as mérlegfőösszeg alapján 43 milliárd forintot fizetnének az idén, míg jövőre az adó összege 25 milliárd forintra csökken, 2017-re pedig 17 milliárd forintra apad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.