A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa mai ülésén változatlanul hagyta a jegybanki kamatkondíciókat.
A Reuters hírügynökség által megkérdezett 17 szakértő mindegyike arra számított, hogy 2,1 százalékon tartja alapkamatát a jegybank. Az elemzők ugyanakkor nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy a márciusi ülésen már kamatcsökkentés lesz. Ezt a várakozást erősíti számos kedvező magyar makrogazdasági adat, az Európai Központi Banknak az euróövezet gazdaságát élénkítő új kötvényvásárlási programterve és az, hogy közel három hónapos csúcsra erősödött a forint.
Londoni elemzők is hasonlóképpen vélekednek: többségük azt várta, hogy ma még nem módosítja az alapkamatot az MNB, márciusban azonban várhatóan elkezdi az újabb kamatcsökkentési ciklust.
Matolcsy György jegybankelnök, a monetáris tanács elnöke a február 2-i, Budapesten megrendezett Lámfalussy konferencia szünetében az MTI-nek azt mondta: a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a márciusi inflációs jelentés alapján dönt arról, hogy változatlanul hagyja-e az alapkamat szintjét vagy módosít rajta.
A Cityben van az általános várakozással ellentétes, az idei év későbbi szakaszára MNB-kamatemeléssel számoló előrejelzés is. Ezt a prognózist a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai adták. Előrejelzésük szerint a jelenlegi deflációs időszak átmeneti jelenség, amelyet a közműdíj-csökkentések, a fél év alatt megfeleződött olajárak és a 15 évi mélypontra süllyedt élelmiszerár-infláció "rendkívüli egybeesése" okozott.
Más nagy londoni házak azonban egyöntetűen kamatcsökkentést várnak a magyar jegybank részéről. A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői potenciálisan 0,50 százalékpontig terjedő, fokozatosan végrehajtott enyhítéssel számolnak az idei első fél évben. A Royal Bank of Scotland londoni befektetési részlegének közgazdászai pedig azt várták, hogy az MNB monetáris tanácsa a maii kamatdöntő ülésen a márciusi kamatcsökkentés kommunikációs előkészítéséhez kezd hozzá. Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays elemzőstábja 0,60 százalékpontos további MNB-kamatcsökkentést - így 1,50 százalékig csökkenő jegybanki alapkamatot - vár, szintén márciusi kezdettel. Ugyanezt jósolták a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is.
Erste: most senki nem számított változásra
"A januári jegyzőkönyvben is az állt, hogy az irányadó ráta jelenlegi szintje összhangban van a középtávú inflációs céllal, így sem az elemzők, sem pedig a pénzpiaci szereplők nem számítottak változtatásra februárban. Ugyanakkor lefelé mutató kockázatok övezik az inflációs pályát, ami azt jelenti, hogy a jegybank inflációs célja teljesülése veszélybe kerülhet, ha a Tanács nem lazít a kamatkörnyezeten" - áll az Erste elemzői közleményében.
Ahogy arról Barczel Vivien és Ürmössy Gergely ír, a Monetáris Tanács tagjai közül néhányan pár hete arról nyilatkoztak, hogy a márciusi felülvizsgált inflációs számok tükrében felülvizsgálják az álláspontjukat. Az elemzők véleménye szerint ez azt jelenti, hogy a decemberben publikált inflációs adatot lefelé fogják módosítani, melynek következtében kamatvágásba kezdhet a jegybank. "Amellett, hogy januárban újabb mélypontra került az árszínvonal változás üteme (-1,4 százalék év/év), az EKB eszközvásárlási programja is segítheti egy újabb kamatvágási ciklus beindítását" - áll az Erste közleményében.
Az elemzők hangsúlyozzák: továbbra is érdemes figyelemmel követni a jegybankárok megszólalásait, hiszen a Tanács tagok nyilatkozatai tartalmazhatnak fontos információt a kamatvágás időpontját, illetve mértékét illetően.
Bebesy Dánielnek, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzserének véleménye szerint "a várakozásoknak megfelelően továbbra is kivárt a jegybank a kamatcsökkentéssel, a lépésre feltehetően – a tanácstagok korábbi kommunikációjával összhangban – majd csak a márciusi inflációs jelentés alkalmával szánja rá magát az MNB. Az elmúlt hónap során megjelent adatok azonban csak tovább erősíthették a jegybankot abban a felismerésben, hogy a jelenlegi folyamatokat a decemberi inflációs jelentés lefelé mutató inflációs kockázatokat rejtő alternatív pályája ragadja meg leginkább. A januári inflációs szám ismét negatív meglepetés lett, és a maginflációs mutatók is azt mutatják, hogy a fékeződő infláció egyre több termékkör áralakulásában tetten érhető. Januárhoz képest az erősebb forintárfolyam is csökkenti az esetleges kamatvágás kockázatát."
Az Magyar Nemzeti Bank közleménye
A Monetáris Tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás középtávon mérsékelt maradhat. A negatív kibocsátási rés a monetáris politika horizontján fokozatosan záródik, így előretekintve a reálgazdaság dezinflációs hatása mérséklődik.
"Az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban a beérkezett adatok alapján további elmozdulás történt a decemberi Inflációs jelentés lazább monetáris politika felé mutató kockázati pályáinak irányába és növekedett a valószínűsége a dezinflációs folyamatok nyomán, az inflációs várakozások módosulásával érvényesülő másodkörös hatások kialakulásának" - írja az MNB.
Ugyanakkor a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján a Monetáris Tanács megítélése szerint az alapkamat aktuális szintje még összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével. Előrejelzéseink feltételeinek teljesülése mellett az inflációs cél elérése a tartósan laza monetáris kondíciók irányába mutat. A Monetáris Tanács a márciusi Inflációs jelentés előrejelzésének ismeretében, a középtávú inflációs kilátások átfogó áttekintését követően értékeli a monetáris kondíciók esetleges további lazításának szükségességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.