A 3,4 százalékos negyedik negyedéves növekedés mindenkit meglepett, egyetlen elemző sem várt ennyire jó adatot. A Világgazdaság által megkérdezett elemzők előzetesen arra számítottak, hogy az év utolsó negyedévében 2,8 százalék körül növekedett a gazdaság. A Nemzetgazdasági Minisztérium várakozását is meghaladta a GDP-adat.
Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője kiemelte, hogy 2014 utolsó negyedévében jól teljesített a külkereskedelem, valamint több szolgáltatási ág - szállítás, kereskedelem, vendéglátás, szállodaipar - is növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest. A főként exportra termelő autóipar is növekedést könyvelt el, és összességében az ipar teljesítménye is bővült a mezőgazdaság mellett - tette hozzá.
A minden várakozást felülmúló negyedik negyedéves GDP-adat az egész éves teljesítményt is felhúzta. A tavalyi év egészében 3,5 százalékkal növekedett a gazdaság, miközben a Világgazdaság által megkérdezett közgazdászok 3,3-3,4-et vártak.
Samu János, a Concorde makrogazdasági elemzője - aki a legpontosabb előrejelzést adta - a Világgazdaságnak azt mondta, hogy az ipari termelés továbbra is segíthette a GDP-t. A szakértő kiemelte a kiskereskedelmi forgalom kedvező alakulását is. „A tavalyi év végén nem esett vissza az ipar, amit egyébként általában tapasztalni lehet a nagy autógyárak leállása miatt” – hangsúlyozta Samu.
A kiskereskedelmi forgalom jelentősen növekedett és az építőipar is erős negyedévet zárt – mondta a Világgazdaságnak Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolió-menedzsere.
Varga: az autóipar segített
A 2015-ös gazdasági várakozások határozottabbá váltak, mint korábban – kommentálta Varga Mihály a GDP-adatokat. A miniszter azt is bejelentette: az erre az évre várt 2,5 százalékos növekedést felfelé korrigálhatják, ha néhány hónap múlva is hasonlóan jó adatokat látnak a gazdaság idei teljesítményéről.
Az idei, a vártnál nagyobb növekedés okairól azt mondta Varga: az olajár csökkenése sokat segített, ezen kívül a magyar gazdaság egyre immunisabbá kezd válni az EU növekedési hullámzására. Az autóipari kereslet változatlanul magas volt a negyedik negyedévben.
A GDP szerkezetéből a magas ipari termelést emelte ki a miniszter, valamint azt, hogy a várakozásokkal szemben a mezőgazdaság is hozzá tudott járulni a növekedéshez. A pénzügyi szektor is jól teljesít - folytatta. Ebben változatlanul növekedést vár 2015-re is. De jónak nevezte az infláció alakulását is: szerinte azzal, hogy csökkennek az árak, a fogyasztás felpörög, ami megjelenik a GDP-mutatóban is.
A mezőgazdaságot kifejezetten érinteni fogja az Oroszország elleni szankciók hatása, több szektor teljesítményét is vissza fogja ez vetni, ezzel számolni kell 2015-ben - fogalmazott Varga. Kockázatot jelent az is erre az évre, hogy ha tartósan 0 százalék körül marad az infláció, a lakosság elkezd kivárni. Ezen kívül az EU-források kifutása miatt is érdemesebb most még óvatosabban számolni.
Lapunk kérdésére a miniszter elmondta: valószínűsíthetően kis mértékben csökkenhetett az államadósság is – igaz, konkrét számot nem közölt. Kérdésünkre arról is beszélt: az autóipar minden változása érzékenyen hathat a gazdaság egészére. Tavaly nyáron lehetett látni, hogy az autóipari leállások hatnak a gazdaság egészére, de már látni azt, hogy a gazdaság olyan struktúrával rendelkezik, amely a növekedést magas szinten tartja attól függetlenül, hogy melyik ágazatban mikor adják ki a szabadságot.
Rekordévet zárt a gazdaság
Utoljára 2006-ban növekedett gyorsabban a magyar gazdaság, mint tavaly. Azóta nemhogy három, de még két százalék feletti éves bővülést sem láthattunk, 2014-ben azonban hét évnyi vérszegény teljesítmény után újra nagy lendületet vett a gazdaság.
A rekordévet egyrészt az okozta, hogy a rezsicsökkentés teljesen eltűntette az inflációt, amelynek hatására a reálbérek gyakorlatilag a nettó keresettel megegyező mértékben, közel 3 százalékkal emelkedtek. Ebből fakadóan a kiskereskedelmi forgalom 5 százalékot meghaladó mértékben növekedett tavaly, vagyis a háztartások fogyasztása hosszú ideig tartó lejtmenet után magára talált.
A hét éve nem látott GDP-növekedésben fontos szerepe van annak is, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának második szakaszában 600 milliárd forintnyi kölcsönt helyeztek ki, és egyes becslések szerint a kihelyezett olcsó hitelek akár 1 százalékponttal is növelhették a GDP-t.
Nem csak a hitelprogram folytatása, hanem az európai uniós források gyorsuló lehívása is pörgette a beruházásokat, amely utoljára másfél évtizeddel ezelőtt járult hozzá olyan erőteljesen a növekedéshez, mint tavaly.
A választási év is növelte a kormányzat költekezését. Ez inkább az első félévben látszott az állami beruházások felpörgetésén keresztül, a választások után, az év vége felé már kifutóban lehetett a kormányzati politika gazdaságélénkítő szerepe.
Ezzel együtt a növekedés egész évben kitartott. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított negyedéves adatok szerint az első, a második és a negyedik negyedévben is 1 százalék közelében volt a dinamika. Egyedül a harmadik negyedévben látszott lassabb, 0,5 százalékos bővülés.
Várt felett nőtt a német gazdaság
A német GDP 0,7 százalékkal nőtt negyedéves alapon 2014 negyedik negyedévében a német statisztikai hivatal előzetes adatai szerint, amely felülmúlja várakozásokat. Tavaly 1,6 százalékkal nőtt a GDP 2013-hoz képest, és az év végén újra lendületet kapott a német gazdaság. A negyedik negyedévben a belső fogyasztás erősödése gyorsította a gazdasági növekedés ütemét, különösen a lakossági fogyasztás javult. A beruházások szintje szintén emelkedett, legjobban a gépiparban és az építőiparban. Az árutermékek és a szolgáltatások exportja nőtt, de ez nem változtatott érdemben a GDP-növekedésen, mert az import hasonló szintű növekedést mutatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.