Az év első hónapjában év/év alapon 7,7 százalékkal nőtt az ipari termelés a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján, amit az export és a belföldi értékesítés egyaránt húzott – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adataiból. (Nyers adatok alapján 5,3 százalékos bővülést mért a hivatal.) Decemberhez képest kiugró mértékben, 4,3 százalékkal bővült a termelés, ilyenre hosszú ideje nem volt példa.
Továbbra is az export volt az idei húzóerő, de a belföldi értékesítés is érdemben növekedett, ami a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint azt jelzi, hogy az ipar egészséges szerkezetben bővült. A kivitel 5,7 százalékos növekedésében kulcsszerepe volt annak, hogy sokkal több autót adtak el külföldön, mint tavaly januárban. Nemcsak a járműkivitel 10 százalékos emelkedése, hanem az elektronikai termékek gyártásának exportjában mért 4,4 százalékos bővülés is hozzájárult az export növekedéséhez. A KSH szerint az ipar hazai eladásai 3,7 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar belföldi értékesítése 7,7 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel ezelőtt. Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza a Világgazdaságnak azt mondta, hogy nagyon kedvezőek az adatok és jók a kilátások is.
A feldolgozóipar termelése 5,3 százalékkal, a kisebb súlyú bányászaté 18 százalékkal, az energiaipar kibocsátása 5,6 százalékkal növekedett egy év alatt. Az NGM kiemelte, hogy bővüléshez jelentős mértékben járult hozzá a járműipar teljesítménye, ami a Magyarországon megtelepedett autóipari vállalatok további fejlesztéseinek köszönhető. Most azonban már nem csak az autógyártók kiugró teljesítményének lehetett örülni, hanem a feldolgozóipar legtöbb szektorában növekedés mutatkozott.
Igaz, most is a járműgyártás kétszámjegyű bővülésére támaszkodik az ipar, de az elektronikai cikkek előállítása is növekedett, 5,4 százalékkal. A híradástechnikai eszközök gyártása még most sem érte el mélypontját, és kissé visszaesett a termelés, az elektronikus fogyasztási cikkekből viszont 30 százalékkal többet termeltek.
A harmadik legnagyobb ágazat, az élelmiszeripar 0,8 százalékkal nőtt, a kőolaj-feldolgozás öthónapos visszaesés után 20 százalékkal bővült. A gumigyártásban és a gyógyszergyártásban 11 százalékos növekedést mért a hivatal, mindkettő az export felfutásának köszönhető. A gépi berendezések gyártásában azonban 16 százalékos visszaesést láthattunk. Balatoni András szerint a következő hónapokban az autóipar mellett a gépi berendezések és a gyógyszeripar segítheti az ágazat bővülését.
A rendelési adatok arra utalnak, hogy a következő hónapokban tovább nőhet az ipar termelése. Az összes új rendelés 20 százalékkal nőtt, amely a belföldi 11, a külföldi rendelések több mint 30 százalékos bővülésének következménye. (A feldolgozóiparban 30 százalékos bővülést mért a KSH.) A kedvező rendelésállomány, valamint a javuló hazai és európai beszerzésimenedzser-indexek alapján a szektor további erősödése várható, Balatoni szerint az ipari termelés növekedése idén átlagosan elérheti a 6 százalékot.
Dobogós helyen az EU-ban
Januárban az előző havihoz képest 0,1 százalékkal csökkent az euróövezet ipari termelése, a 28 tagú Európai Unióé pedig stagnált az Eurostat szerint, ami rosszabb a várakozásoknál. Éves alapon az euróövezetben 1,2 százalékkal, az EU-ban pedig 1,5 százalékkal nőtt az ipari termelés. Idén januárban az egy évvel korábbihoz képest kiigazított adatok alapján a legnagyobb mértékben, 8,8 százalékkal Írországban, 8,1 százalékkal Máltán és 7,8 százalékkal Magyarországon nőtt az ipari termelés. A legnagyobb csökkenést pedig Horvátország (4,9 százalék), Finnország (4,2 százalék) és Lettország (3,5 százalék) szenvedte el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.