Az Equilor senior elemzője, Kiss Mónika kiemelte: a piaci szereplők várakozása szerint a keddi lépést egy további, ugyanilyen mértékű vágás követi június 23-án, amely után megegyezne a lengyel és magyar alapkamat szintje (1,50 százalék). A júniusi kamatdöntés kapcsán a jegybank friss negyedéves inflációs jelentést is közzétesz majd, ami további kapaszkodót ad a kamatpályát illetően - véli az elemző.
Kiss Mónika szerint az MNB a nyár folyamán a kivárás stratégiáját fogja követni, ezért az esetleges további kamatcsökkentéseket a szeptemberi inflációs jelentéstől teszi majd függővé. Ezen időszak alatt nemcsak a lengyel kamatpályáról, hanem a globális gazdasági folyamatokról is bővebb képet kapunk - fűzte hozzá.
Kiemelte: a hazai piaci szereplők már felkészültek az MNB kamatvágásaira, amit a pénzpiaci termékek árazása is tükröz. Ezek alapján a befektetők a nyár folyamán 1,5 százalékos jegybanki alapkamattal kalkulálnak. A külső dezinflációs hatások némileg enyhültek az elmúlt hónapokban, ennek és a megélénkülő belső keresleti hatásnak megfelelően az áprilisi inflációs adat a vártnál magasabb volt - fejtette ki az elemző.
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemeli: az elmúlt egy hónapban a hazai környezet nem sokat változott. A legfrissebb inflációs adat ugyan magasabb lett a vártnál, kicsit meghaladva a jegybank márciusi inflációs jelentésében szereplő alappálya értékét, de a hosszabb távú kilátások nem változtak, az infláció csak lassan tér majd vissza a jegybanki célértékhez. A második negyedéves növekedési adat a várakozásokhoz képest gyengébb lett, és megerősíti azokat az előrejelzéseket, amelyek szerint a tavalyi erős növekedést követően a gazdaság lassulásnak indult, ami szintén érv lehetett a monetáris enyhítés mellett.
A szakértő szerint egyre valószínűbb, hogy Magyarország befektetésre ajánlott kategóriába kerül vissza, talán már az év vége előtt. A hazai piacon a szereplők még egy kamatvágásra számítanak - írta Bebesy Dániel.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárjában kifejtette, hogy az olajárak zuhanása, valamint a deflációs európai környezet hatására importált negatív infláció a korábbi előrejelzéseknél lényegesen mélyebbre "nyomta" az inflációt, így az MNB inflációs prognózisa is érdemben csökkent.
A külső monetáris feltételek szintén adottak voltak a kamatcsökkentés folytatásához: az Európai Központi Bank március elején indította el a havi 60 milliárd euró értékű kötvényvásárlási programját, az amerikai adatok közelmúltbeli várakozások alatti teljesítménye pedig a Fed később kezdődő és jóval lassabb kamatemelési sorozatát jelzi előre.
Suppan Gergely kiemelte: mivel mind az inflációs, mind a nemzetközi feltételek feltehetően kedvezőek maradnak, a kamatcsökkentések folytatására számít, várakozásuk szerint júniusig 1,50 százalékra csökkenhet az alapkamat, amely tartósan alacsony szinten maradhat. Suppan Gergely 2016 őszéig nem számít arra, hogy az infláció megközelítse a 3 százalékos célkitűzést. A tartósan alacsony kamatszintet a feltehetően továbbra is igen laza nemzetközi monetáris környezet, valamint a hazai kockázati megítélés folyamatos javulása, a külső sérülékenység érdemi csökkenése és a várható hitelminősítői felminősítések is támogathatják. Kamatemelésre ennek megfelelően legkorábban jövő év őszétől számít a szakértő, 2015 végén az alapkamat 1,50, 2016 végén 1,80 százalékon állhat.
Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste elemzői kifejtik: várható volt a monetáris lazítás folytatása. Habár az év/év alapú fogyasztói árindex fokozatosan közelít a pozitív tartományhoz, az inflációs folyamatok továbbra is nyomottak, ugyanis a maginflációs mutató még mindig 1 százalék környékén toporog. Emellett az alacsony olajárak másodkörös hatásai még nem érzékeltették hatásukat, ami lefelé mutató kockázatként jelenik meg.
Várakozásaik szerint júniusban is folytatódhat a kamatvágási ciklus, amelynek köszönhetően 1,5 százalékra csökkenhet az irányadó ráta. A friss döntést követő közlemény kiemelten fontos lesz, ugyanis a további lépésekkel kapcsolatban szolgálhat információval - fejtik ki az elemzők. Hozzáteszik: júniusban érkezik az inflációs jelentés, amelyben a gazdasági mutatók felülvizsgált előrejelzéseit publikálják. Ha a lefelé mutató kockázatok erősödnek, azaz az alacsony olajárból fakadó másodkörös hatások megjelennek, illetve az eurózónában továbbra sem érzékelhető az infláció erősödése, elképzelhető az irányadó ráta további mérséklése júliusban, akár a mostani 15 bázispontnál kisebb mértékben - vélik az Erste szakértői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.