Hét hónapja nem látott mélységbe süllyedt a befektetői bizalom Németországban, főleg a görög csőddel kapcsolatos aggályok felerősödése nyomán. A ZEW gazdaságkutató intézet német befektetők és elemzők megkérdezésével készülő hangulatindexe júniusban 31,5 pontra süllyedt a májusi 41,9-ről; a Bloomberg elemzői konszenzusa 37,3 pont volt. A következő hat hónap mértékadó indikátorának tekintett index ezzel már harmadik egymást követő hónapban csökkent – így is jóval magasabban van az előző, 2014. novemberi mélypontnál, amikor csak 11,5 pontot ért el. Kevésbé elégedettek a megkérdezettek a német gazdaság helyzetével is: az ezt tükröző, a várakozásoknál általában magasabb részindex 65,7 pontról 62,9-re esett vissza júniusban.
Külső tényezők szűkítik a mozgásteret arra, hogy Németország jó gazdasági helyzete tovább javuljon, ilyen különösen a Görögország jövőjével kapcsolatos bizonytalanságok folytatódása és a világgazdasági fellendülés visszafogott dinamikája – kommentálta a mutatókat a ZEW elnöke, Clemens Fuest. (Ezek a hatások érződnek az eurózónára vonatkozó mutatókban is: a ZEW főindexe 7,5 ponttal 53,7 pontra süllyedt a valutaövezetben, a jelenlegi helyzet megítélésének részindexe 5,1 ponttal mínusz 21,6 pontra esett vissza – utóbbit főleg az olasz és a francia gazdaság helyzete húzta le.)
A német jegybank egyelőre jóval derűlátóbban ítéli meg a német gazdaság lehetőségeit, mint a befektetők: június elejént 1,4 százalékra növelte az idei GDP-növekedésre adott prognózisát a decemberi 1 százalékról. E hét elején közzétett havi jelentésében pedig úgy fogalmazott a Bundesbank, hogy a „rendkívül pozitív” fogyasztói hangulat marad a gazdasági expanzió fő hajtóereje, és rövidesen a feldolgozóipar is magasabb fokozatra kapcsolhat. A fogyasztás fellendülését tükrözik lassan az árak is: a májusi év/éves infláció 0,7 százalék volt a szövetségi statisztikai hivatal tegnap közzétett végleges adatai szerint, ez hét hónapja legmagasabb szint. Januárban még 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak – ehhez képest Németország már megnyugtató távolságba került a defláció rémétől, de még mindig messze van az Európai Központi Bank (EKB) céljától, amely szerint az eurózónában valamivel 2 százalék alatti infláció volna kívánatos.
Németország viszont akár el is érheti ezt a célszámot ez év vége felé – állítják a Deutsche Welle által hivatkozott elemzők –, egyrészt mert az energiaárak várhatóan számottevően nőnek majd 2015 második félévében, másrészt, mert a német vállalatok elkezdik áthárítani a fogyasztókra a kötelező minimálbér idei bevezetése miatt megemelkedett költségeiket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.