Németország nem pénze, hanem fegyelmező ereje miatt szeretné viszontlátni a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) az új görög segélycsomag finanszírozói körében - értesült a Reuters hírügynökség német kormányzati forrásokból.
Az IMFa hírügynökséget tájékoztató források szerint a korábbi segélycsomagokban kemény kézzel hajtatott végre olyan szigorú reformokat, amelyeket Görögország euróövezeti partnereinek különféle okok miatt kényelmetlen lett volna megkövetelni.
Az IMF részvétele azonban a nemrégiben elfogadott, immár harmadik görög segélycsomagban legalábbis kérdéses, mivel az ország adósságát finanszírozhatatlannak tartja és csak annak részleges elengedése, a törlesztés fenntarthatóvá tétele esetén lenne hajlandó csatlakozni. Németország azonban az adósság mindennemű csökkentését mereven ellenzi.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter szerdán viszont "nélkülözhetetlennek" nevezte a Nemzetközi Valutaalap szerepét a finanszírozási programban.
A Reuters hírügynökséget tájékoztató német kormányzati források szerint Berlin elsősorban "a megkövetelt reformok végrehajtásának ellenőrzésében szerzett tapasztalatai" miatt ragaszkodik foggal-körömmel az IMF részvételéhez a programban. Az IMF nélkül ugyanis az Európai Bizottságra (EB) hárulna a reformok végrehajtása ellenőrzésének a feladata, az EB azonban éppen úgy kell, hogy képviselje Görögország, mint a többi uniós tagállam érdekeit - mutattak rá.
Wolfgang Schäuble korábban már utalt arra, hogy más módon is meg lehetne győzni a Nemzetközi Valutaalapot a görög adósság törlesztésének a fenntarthatóságáról, mint az adósság elengedésével. A német pénzügyminiszter egyúttal annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy az IMF végül részt fog venni a programban.
Azt a véleményét szerdán Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke is megtámogatta, aki szerint ezt a célt adósságleírás helyett a kamatlábak csökkentésével és a törlesztési futamidő meghosszabbításával is el lehetne érni.
Számos német konzervatív törvényhozót éppen az IMF részvételének a valószínűsége vett rá arra, hogy szerdán szavazatával támogassa a német parlamentben a görög segélycsomag elfogadását.
Az IMF viszont csak a 86 milliárd eurós támogatási csomag feltételeinek végrehajtásáról végzett első hitelezői ellenőrzést követően, októberben hozza meg a döntést részvételéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.