Éllovasok közt – Az egyik leggyorsabb növekedés Európában címmel tart ma sajtótájékoztatót a nemzetgazdasági tárca, vélhetően a második negyedéves előzetes GDP-adatok kapcsán. Lehet, tudnak valamit, mert ugyan némi meglepetés érlelődik, de ekkora ugrásra nem készül senki.
A Bloomberg elemzőinek konszenzusa szerint a második negyedévben 3 százalék lehetett a növekedési ütem, és bár sokan elképzelhetőnek tartanak ma már ennél valamivel magasabb számot is, de abban mindenki biztos, hogy a növekedés üteme lassulni fog az előző negyedévi 3,5 százalékról. Oszlay András, a Takarékbank kutatási és elemzési osztályvezetője szerint a heti adatközlések is megerősítették, amit korábban gondoltak: a növekedés dinamikája csak kisebb mértékben gyengült a második fél évben. Míg április és május mind az ipari, mind az építőipari kibocsátásban gyengébb volt (legalábbis a havi növekedési ütemeket tekintve), júniusban mindkét szektorban visszatért a korábban felvázolt pályánkra a növekedés. S bár a kisebb súlyú építőiparban a konjunktúra így is elkerülhetetlenül lecsengőben van, az iparban a tavalyi év második felének gyengébb bázisán 2015 második felében még további gyorsulásra is lehetőséget látnak. A Takarékbank ezért a második negyedévben 3,2, az év egészében pedig 3,3 százalékos növekedést vár.
Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője szerint is a friss adatok inkább csak alátámasztották a korábbi előrejelzéseket, hiszen illeszkedtek a megrajzolt trendekhez. A növekedés húzóerejét továbbra is az export és az autóipar adja a termelési oldalon, míg a felhasználásban a lakossági fogyasztás növekedésére utalnak a kereskedelmi statisztikák. Ő úgy véli: a második negyedév valamivel visszaesése után a harmadikban jöhet el markánsabb lassulás a növekedési ütemben. Ezzel egyetért Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is, mondván: a nyári leállások, szabadságolások ekkor éreztethetik majd a hatásukat. Ő azonban úgy véli, a turizmus teljesítménye okozhat kisebb, míg a mezőgazdaságé akár nagyobb meglepetést is, és ez utóbbi már érdemben növelheti a bővülési ütemet. Annyira, hogy ő sem tartja kizártnak: egy jó agrárteljesítmény mellett 3 százalék fölött maradjon az éves növekedési ütem.
Dunai Gábor, azt OTP Bank elemzője szerint is pozitív kockázatot jelent a mezőgazdaság, ahol a kedvező időjárás miatt immár a harmadik egymást követő évben is az átlagosnál magasabb lehet a termés. Ha a második negyedévben a jó időjárás miatt magas lesz a mezőgazdaság hozzáadott értéke, és ez az első negyedéves adatok felfelé revíziójához vezet, az könnyen a vártnál magasabb GDP-dinamikát okozhat – hangsúlyozza Dunai.
Az OTP elemzője a második negyedévben 3,1 százalékos növekedést vár, hiszen a pozitív kockázatot erősebbnek érzi, mint a frissen megjelent és a vártnál szerinte valamivel gyengébb növekedést (az ágazatok GDP-ben betöltött súlyát figyelembe véve 0,2 százalékpontos negatív hatást) jelentő friss ipari és építőipari adatok hatását. A bank elemzői a pozitív fejlemények miatt felfelé korrigálták idei növekedési előrejelzésüket: már 3,3 százalékot várnak a korábbi 3 százalék helyett.
Az elemzők abban egyetértenek, hogy felhasználási oldalon inkább a lakossági fogyasztás húzza a gazdaságot, bár kiemelkedőnek mondják az exportteljesítményt is. Nagy kérdés a beruházások alakulása: az autóipari (és egyéb nagy feldolgozóipari) fejlesztések lecsengésével, az elmúlt évi, a választási hajrához kapcsolt állami beruházásokkal magas lett a bázis, és emiatt már az első negyedévben is 6,7 százalékos volt a visszaesés. Azt, hogy mi történt április–júniusban, egyelőre nem nagyon meri megtippelni senki. Ahogyan a K&H Bank vezető elemzője, Németh Dávid fogalmazott: számára a beruházások alakulása jelenti a sötét lovat.
A Takarékbank (és immáron az OTP) által várt 3,3 százalékos GDP-növekedés lényegében azt jelenti, hogy az idei évben gyakorlatilag alig lassul a gazdasági növekedés üteme – hívta fel a figyelmet Oszlay András. A Takarékbank osztályvezetője szerint persze azt is látni kell, hogy ebben számottevő, ugyanakkor átmeneti tényező a bankok elszámoltatásának következtében a háztartásoknál megjelenő magasabb jövedelem, ami a magánfogyasztáson keresztül ad lökést a GDP-nek. Hozzátette: míg a tavalyi 3,5 százalékos növekedési ütemmel Európa élvonalába tartoztunk, az idénre várt 3,3 százalék ehhez már nem lesz ehhez elegendő: csak térségünkből Lengyelország és Románia ennél valószínűleg magasabb, Csehország és Szlovákia pedig legalább ugyanekkora növekedési ütemet érhet el. Ugyanakkor az európai konjunktúra erősödésének dacára idei növekedési ütemünk legalább a kétszerese lesz az euróövezetének, tehát a 2013-ban újra megkezdett felzárkózás idén is folytatódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.