A szeptember végéig tartó három hónapban 7,4 százalékkal bővült az indiai gazdaság éves összevetésben, ami meghaladja a 6,9 százalékos kínai növekedést, és gyorsulást jelez az előző negyedévi 7,0 százalékos bővülés után is.
A Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők 7,3 százalékos, a Wall Street Journalnak nyilatkozó szakértők 7,4 százalékos bruttó hazai termék (GDP) növekedést vártak Ázsia harmadik legnagyobb gazdaságában.
Elemzők várakozásai szerint a friss GDP-adatok fényében az indiai központi bank nem változtat az irányadó kamat 6,75 százalékos rátáján keddi ülésén.
Indranil Pan, az IDFC Bank vezető közgazdásza szerint a növekedés viszonylag stabil alapokra támaszkodik. Úgy vélekedett, a fogyasztás bővülése és az alacsony kamatkörnyezet tovább segíti a gazdaságot a jövőben. Chua Han Teng, a BMI Kutatóközpont elemzője szerint Narendra Modi miniszterelnök hivatalba lépése óta kedvezőbbek a makrogazdasági kilátások, befektetőbarátabbá vált az üzleti környezet.
A szeptember végéig tartó negyedévben Indiában 6,8 százalékkal nőttek a befektetések éves bázison, az előző negyedévi 4,9 százalék után.
A kormányzat elsősorban infrastrukturális beruházásokat hajtott végre a növekedés ösztönzésére, valamint a magánberuházások kiegészítésére. Az autópálya hálózatot például 50 százalékkal tervezik bővíteni 2020-ig.
A világpiaci nyersanyagárak, köztük az olajár és az arany importárának csökkenése hozzájárult a külkereskedelmi hiány csökkentéséhez és kedvezően hatott a gazdasági növekedésre. A GDP mintegy 18 százalékát kitevő feldolgozóipar 9,3 százalékkal bővült a szeptember végéig tartó három hónapban éves összevetésben, az előző negyedévi 7,2 százalékos növekedés után.
Elemzők szerint a kedvező növekedési adatok azonban részben a statisztikai hivatal GDP-számítási módszerének megváltozásából erednek, a hitelezési aktivitás, lakossági fogyasztás és a foglalkoztatottsági adatok már nem festenek ilyen pozitív képet. Szakértők attól tartanak, hogy a magánberuházások felfutása nélkül lassulhat a növekedés a következő két negyedévben, mivel a kormányzati kiadásoknak gátat szab az egyre nagyobb költségvetési hiány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.