A 2,3 százalékos GDP-növekedés negatív meglepetésnek számít, miután a Világgazdaság által megkérdezett elemzők arra számítottak, hogy a második negyedéves 2,7 százalékról "csak" 2,5-re lassul a gazdasági növekedés üteme. Az idei első negyedévben még 3,5 százalékkal nőtt a GDP.
Naptárhatástól megtisztított és szezonálisan kiigazított adatok alapján még rosszabbul teljesít a magyar gazdaság, ugyanis a KSH 2,2 százalékos GDP-növekedést mért ez alapján a második negyedéves 2,4 után. Az idei harmadik negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint – az előző negyedévhez viszonyítva 0,5 százalékkal növekedett a bruttó hazai termék volumene.
A harmadik negyedéves vártnál nagyobb lassulás azt sejteti, hogy a magyar gazdaság teljesítménye az idei évben nem fogja elérni a kormány 3 százalék feletti GDP-növekedési várakozását. Az első három negyedévben 2,8 százalékos bővülést mért a KSH. Az adat egyben azt is jelenti, hogy várhatóan gyorsabb ütemben fékeződik le a korábbi lendület.
Visszahúzó építőipar
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza számított a lassulásra. Úgy vélte, hogy a növekedéshez továbbra is nagymértékben hozzájárulhatott a háztartások fogyasztása és a külkereskedelem, míg a beruházások lassíthatták az ütemet.
Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese lapunknak korábban kiemelte: a harmadik negyedévi lassulást valószínűsítette, hogy a magyar ipari és építőipari termelés júliusban és augusztusban is érezhetően csökkent az előző hónaphoz képest, és a nyár folyamán mérséklődött a kivitel bővülése is.
A gazdasági növekedési idei évben látható lassulásában komoly szerepet játszik a mezőgazdaság óriási visszaesése is, ami két éven keresztül támogatta a bővülést.
Vegyes kilátások
Ha összességében lassul is a növekedés, több szektor a negyedik negyedévben jobban teljesíthet. „Az ipari termelésben az év hátralévő részében gyorsulást várunk, amit a szeptemberi első becslés alá is támaszt” – emelte ki Matheika Zoltán és Ádám Zoltán. A Kopint-Tárki kutatói szerint emiatt a negyedik negyedévben újra 3 százalék közelébe gyorsulhat a gazdaság növekedése. Ezzel azonban nem értett egyet a GKI kutatója. „A magyar gazdaságban a következő hónapokban és 2016-ban további fékeződés valószínű, mindenekelőtt a fejlesztési célú EU-források átmeneti visszaesésének, az üzleti beruházások visszafogottságának és a kivitel lehetséges romlásának hatására” – mondta Karsai Gábor.
Az NGM szerint "a GDP szerkezete továbbra is kedvezőnek és stabilnak mondható. A növekedés továbbra is meghaladja az uniós átlagot, másrészt pedig a gazdaság növekedése változatlanul nem eladósodásra épül, ami hazánk kitettségét és sérülékenységét lényegesen csökkenti".
Azt is hozzátették: eddigi tényszámok megerősítik, hogy a külső környezetben jelentkező negatív kockázatok, mint a migrációs helyzet, a Volkswagen-botrány, valamint a kínai gazdaság lassulása egyelőre nem voltak érdemi hatással a hazai folyamatokra.
Az NGM szerint "a GDP szerkezete továbbra is kedvezőnek és stabilnak mondható. A növekedés továbbra is meghaladja az uniós átlagot, másrészt pedig a gazdaság növekedése változatlanul nem eladósodásra épül, ami hazánk kitettségét és sérülékenységét lényegesen csökkenti".
Azt is hozzátették: eddigi tényszámok megerősítik, hogy a külső környezetben jelentkező negatív kockázatok, mint a migrációs helyzet, a Volkswagen-botrány, valamint a kínai gazdaság lassulása egyelőre nem voltak érdemi hatással a hazai folyamatokra. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.