BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassulni fog a magyar növekedés - ezt várja az Európai Bizottság

Ideiglenesen lassuló növekedést, visszatérő inflációt és lassan, de biztosan csökkenő államadósságot vár az Európai Bizottság Magyarországon. Az előrejelzés szerint az uniós források lehívása már nem lesz olyan gyors, mint korábban, ami lassítja a gazdasági növekedést. A jövő évi átmeneti lassulás után azonban újra nagyobb növekedés várható.

Az Európai Bizottság Magyarországnak idén 2,9, jövőre 2,2, 2017-ben pedig 2,5 százalékos gazdasági növekedést jósol a ma közzétett őszi gazdasági prognózisában.

Brüsszel úgy látja, hogy a magyar költségvetés egyensúlya is tovább fog javulni. A bizottság az idei évre 2,3, 2016-ra 2,1, 2017-re pedig 2 százalékos költségvetési hiányt jelez előre.

A Bizottság szerint az államadósság csak nagyon lassan fog csökkenni annak ellenére, hogy a költségvetési hiány alacsony marad. A tavalyi 76,2 százalékos GDP-arányos államadósság idén 75,8-ra csökken, jövőre pedig 74,5 lehet.

Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az uniós források lehívása már nem lesz olyan gyors, mint korábban, ami lassítja a gazdasági növekedést. A jövő évi átmeneti lassulás után azonban újra nagyobb növekedés várható. Ezt a bizottság szerint az új uniós költségvetési ciklus miatt ismét felgyorsuló forráslehívás fogja támogatni.

Idén és jövőre is segíteni fogja a gazdasági növekedést a belső fogyasztás, de a külső környezet is támogató marad. A háztartások fogyasztásának növekedésében fontos szerepet játszik, hogy az infláció alacsony és a nominálbérek jelentősen növekednek. A banki elszámoltatás jövedelemnövelő hatása azonban csak átmeneti – hívják fel a figyelmet. A fogyasztást a jövő évi 1 százalékpontos szja-csökkentés és a munkaerő-piac jó teljesítménye is segíteni fogja.

A munkanélküliségi ráta 2017-ben már csak 6 százalékos lesz az Európai Bizottság szerint, köszönhetően annak, hogy a gazdaság növekvő pályán marad. A foglakoztatás bővülését azonban nem csak a magánszektor, hanem a közfoglalkozatás is növelni fogja.

Jelenleg nincs infláció Magyarországon, de a Bizottság szerint jövőre 2 százalék közelébe kerülhet a pénzromlás üteme.  Az alacsony olaj- és élelmiszerárak, a kismértékű importált infláció és a szabályozott árak csökkenése miatt elkerülhető, hogy magasabb infláció alakuljon ki.  Az MNB célját csak 2017 végére fogja elérni az infláció a kibocsátási rés bezáródásával.

A Volkswagen-botrány azonban kockázatot jelent a magyar gazdaság növekedése szempontjából. A kínai gazdaság növekedésének lassulása és a feltörekvő gazdaságok rosszabb teljesítménye negatív hatással járhat Magyarországra nézve is. A mezőgazdaság idei első félévben látott visszaesése pedig az idei második negyedéves GDP-növekedés szempontjából jelent kockázatot. Ugyanakkor a háztartások bátrabban fogyaszthatnak azután, hogy a devizahiteleiket forintra váltották. A Bizottság szerint a menedékkérőknek nincs érdemi makrogazdasági hatásuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.