A GDP volumene 2,4 százalékkal nőtt, ami első becslésben közölt adathoz viszonyítva 0,1 százalékponttal emelkedett, de még ez is érdemi lassulás az első és a második negyedévhez képest.
A GDP-növekedés lassulása több tényezővel magyarázható. A mezőgazdaság majdnem 1 százalékponttal húzta le a növekedést, és már az ipari termelés sem járul hozzá annyira erősen a bővüléshez, mint korábban. Az építőipar teljesen lefékezett, pedig két és fél évig támogatta a növekedést az EU-források gyorsuló lehívása miatt.
A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke éves alapon 7,4 százalékkal emelkedett. A szállítás, raktározás ág teljesítménye 2,9 százalékkal nőtt. Az információtechnológiai szolgáltatások bővülése következtében az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke 4,5 százalékkal nagyobb lett.
A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység együttes hozzáadott értéke 6,2 százalékkal bővült, ezen belül az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység növekedése jelentős. A közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes teljesítménye 0,9 százalékkal növekedett.
A szolgáltató ágak közül a pénzügyi, biztosítási tevékenység hozzáadott értéke 0,2 százalékkal mérséklődött. A háztartások ebben a negyedévben nettó hiteltörlesztők voltak, ezt nem tudta ellensúlyozni a nem pénzügyi vállalatok hitelállományának kismértékű növekedése.
Felhasználási oldalról számolva a végső fogyasztás dinamijája megegyezett a szolgáltatások bővülésének ütemével, a beruházások visszaesése azonban lefelé húzta GDP-t. A külkereskedelem továbbra is erős: a nettó export 1,3 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez.
A háztartások tényleges fogyasztása 2,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 2,7 százalékkal bővült. A háztartások fogyasztási kiadásán belül a nagy súlyú kiadási csoportok közül az élelmiszerek, a lakásszolgáltatások, az egyéb termékek és szolgáltatások, valamint a vendéglátás és szálláshely-szolgáltatás esetében az átlagot meghaladóan emelkedett a volumen - írta a KSH.
Mind a külföldiek magyarországi fogyasztása, mind a magyarok külföldi fogyasztása erőteljesen növekedett, utóbbi nagyobb mértékben. A háztartások Magyarország területén történő (hazai) fogyasztási kiadása 3,1 százalékkal nőtt.
Elemzők szerint a magyar gazdaság a következő időszakban nem kap újabb lendületet, de várhatóan nem is esik 2 százalék alá a bővülés üteme. Az EU-források gyorsabb lehívásának hatása a jövő évtől kifut, ami csökkenteni fogja a beruházásokat – miután az új uniós ciklusból csak lassan indulnak majd meg a kifizetések –, és a lakosság reáljövedelme sem bővül majd olyan gyors iramban, mint idén, hiszen visszatér az infláció. Ezt ellensúlyozhatja, hogy az óvatossági megfontolások kevésbé jellemezhetik az embereket, miután a devizahitelekkel kapcsolatos bizonytalansággal nem kell számolniuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.