BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Történelmi lépés: Új korszak kezdődik mától a világban!

Pontot tett a válságkezelés végére a Federal Reserve. Ma este a 0,25-0,50 százalékos sávba emelte a szövetségi alapkamatot, percre pontosan hét évvel azután, hogy a 2008–2009-es krízis mélypontján zéróközelbe, a 0–0,25 százalékos sávba vitte le. A nyíltpiaci bizottság (FOMC) a kamatdöntést követő közleményében jelezte: csak lassan fognak szigorítani.

Az amerikai állampapírok hozama emelkedett a Fed döntését követően és átmeneti nagyobb volatilitás után a vezető tőzsdeindexek is egy hajszálnyit drágultak, miután a jegybank közleménye arra utal, hogy csak nagyon lassan szigorítanak tovább jövőre.

A FOMC döntését csaknem biztosra, az utolsó napokban már 90 százalékosra vette a piac, jóllehet az már többször is jelét adta idén a szigorítási szándéknak, aztán visszatáncolt – hol azért, mert az USA gazdasági mutatóit még nem érezte elég megnyugtatónak, hol azért, mert túl nagynak tartotta a globális fejleményekben rejlő kockázatokat. Az utóbbit a szeptemberi ülés utáni közleményben említette meg a FOMC – a gyakorlatban a kínai gazdaság lassulását kellett rajta érteni –, sokan különösnek is tartották, hiszen a Fed kettős mandátuma a maximális foglalkoztatottság, illetve az árstabilitás elérésére szól, globális szempontra még a 2008. decemberi 75 bázispontos vágáskor se hivatkozott.

Az októberi ülés közleményében már nem esett szó ilyesmiről, és a Fed vezetőinek mind sűrűbb megszólalásai is alapvetően az USA gazdaságának állapotára fókuszáltak. A fontos makroadatok rendre jók voltak, sőt többnyire javultak – még ha a harmadik negyedéves GDP-mutató csak a második becslésben sikerült is megnyugtatóra –, különösen, ami a munkaerőpiacot illeti.

Miután pedig Janet Yellen, a Fed elnöke november 4-i képviselőházi meghallgatásán kiejtette a száján, hogy „élő lehetősége” van egy decemberi kamatemelésnek, már nem volt megállás, még akkor sem, ha utána a FOMC egyes szavazó tagjai olykor még bizonytalanságuknak adtak hangot egyes megszólalásaikban.

A piaci szereplők és az elemzők hetek óta kremlinológusokhoz méltó buzgalommal próbáltak értelmezni minden megnyilvánulást, és még a legóvatosabbak is elismerték, hogy hacsak nem üt be valami váratlan katasztrófa, akkor a Fed hitelessége forog kockán, ha decemberben nem kezdi meg a szigorítást. A mostani bejelentés megint új munkát ad a filológusoknak, hiszen a bizottsági közleményből, illetve a Yellen lapzártánk utáni sajtótájékoztatóján elhangzottakból kell kiolvasniuk, hogyan tovább a mostani lépés után.

Akárhogy folytassák is, az emelés megkezdését mindenesetre csak akkor könyvelhetik el jó döntésként, ha jövőre is kitart a GDP növekedése, alacsony marad a munkanélküliség, és legfőképp akkor, ha tartós fordulat jön el az inflációs folyamatokban, és a Fed által figyelt mutató, a személyes fogyasztási kiadások árindexe eléri az óhajtott 2 százalékos szintet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.