Bár decemberben a mezőgazdaságon kívüli foglalkoztatottak alakulása pozitív meglepetést okozott az Egyesült Államokban, a bérdinamika továbbra is alacsony. A legutóbbi inflációs adatok, valamint az utóbbi hetek nyersanyagáresése alapján a 2016-os inflációs dinamika is elmarad a Fed várakozásaitól, így kamatemelésre a mostani ülésen nem számítunk – írja Módos Dániel, az OTP Bank közgazdásza.
A decemberi kamatdöntő ülésen Janet Yellennek, a jegybank elnökének válaszaiból az derült ki, hogy a Fed inkább „felfelé mutató” kockázatokat lát a 2016-os növekedést illetően, és az USA gazdaságának lassulását átmenetinek tekintik – emlékeztetett Módos, aki szerint a kamatdöntő ülést követő közleményben a növekedéssel és a feltörekvő piaci turbulenciával kapcsolatos üzeneteket érdemes majd figyelni. A kamat tartását erősíti majd feltehetőleg a (két nappal később) beérkező GDP-adat is, mivel az várhatóan a gazdaság lassulását fogja mutatni. „Az erős dollár és az olajáresés miatt gyenge feldolgozóipar, valamint a fejlődő országok – különösen Kína – lassulása rányomhatta a bélyegét a negyedik negyedéves növekedésre is” – véli a szakértő, így 1,3 százalékos negyedév/negyedéves növekedésnél gyengébb adat is elképzelhető.
Összességében kamatemelésre a márciusi ülésig nem számít az OTP, de akkor is csak abban az esetben, ha a piaci hangulat érdemben javul, és nagyon erős inflációs adatok érkeznek. Trippon Mariann, a CIB Bank közgazdásza arra hívta fel a figyelmet, hogy a piac a márciusi emelést alig valamivel több mint 30 százalékos valószínűséggel árazza.
Az irányadó kamatra vonatkozó piaci várakozások az elmúlt két hétben 25 bázisponttal csökkentek a 2018-as évre vonatkozóan – emelte ki az OTP elemzője, így a Fed és a piac kamatvárakozása közötti olló még jobban kinyílt. Míg a Fed akkorra 3,25, addig a piac 1,25-1,5 százalékos kamattal kalkulál.
Nemcsak az USA-ra, hanem Európára is érdemes figyelni a héten. Trippon kiemelte, az euróövezetben a német Ifo-index mellett előzetes inflációs adatokat, valamint a pénzmennyiség alakulására vonatkozó számokat publikálják. A várakozások szerint a mutatók továbbra is azt jelzik, hogy a reálgazdasági folyamatok megfelelően alakulnak, miközben a deflációs veszélyek erősen jelen vannak a valutaunió gazdaságában. Erre válaszul az EKB újabb monetáris élénkítést vethet be márciusban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.