A kiszámíthatóság és a tervezhetőség szempontjából jó ötletnek tartják a tavaszi költségvetési tervezés bevezetését a Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az elmúlt héten jelentette be: az ideihez hasonlóan a 2017-es büdzsé tervezetét is tavasszal nyújtja be a kormány a parlamentnek.
A tartalékokra a jövő évi költségvetés tervezésekor nagyobb szükség lehet, mint az ideinél – hangsúlyozta lapunk kérdésére válaszolva Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Szerinte az óvatosságra a világgazdaság lassulása intheti a magyar költségvetés készítőit: az év eleji nem várt kínai események, a tőzsdei visszaesések miatt egyre visszafogottabban ítélik meg a növekedési kilátásokat. Tavaly szerencsésen alakultak a folyamatok, a bevételek nagyobbak lettek a vártnál, és a kormánynak módja nyílt növekedésösztönző lépéseket tenni – hangsúlyozta az elemző, aki szerint fontos, hogy a gazdaságpolitikát ne kösse az elfogadott tavaszi költségvetés, hanem kellően rugalmasan tudjon reagálni az év közbeni eseményekre. Ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni: a tervezhetőség szempontjából jó volt, hogy mindenki tudta, milyen inflációs és növekedési várakozásai vannak a kormánynak, és miként alakítja a kabinet az adó- és költségvetési szabályokat.
Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója szerint is a tavaszi költségvetés előnye a kiszámíthatóság növekedése, ám értelemszerű, hogy a korábban benyújtott és elfogadott büdzsé nagyobb kockázatot is hordoz. Ugyanakkor szerinte a kormány már bizonyította, hogy kész rugalmasan reagálni a világgazdasági helyzet változásaira, ami ismét csak a tavaszi költségvetés készítése mellett szól. Ráadásul a piac is örömmel fogadja ezt a lépést, a Moody’s például novemberben (amikor pozitív kilátással látta el a magyar besorolást) kifejezetten a növekedést és a kiszámíthatóságot ösztönző lépésként ismerte el a büdzsé korai elfogadását.
A kiszámíthatóság miatt máshol sem szokatlan a korábbi tervezés – tette hozzá Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. A lépést ő nem csak piaci és kiszámíthatósági szempontból tartja előnyösnek, szerinte van praktikus oka is. Az EU tavasszal olyan részletes gazdaságpolitikai kitekintést vár, amelyben nemcsak éves, hanem hároméves tervekről is beszámolunk. Megalapozottan viszont a költségvetési viták után lehet nyilatkozni erről, a költségvetést és az uniós jelentést így egyszerűbb is egyszerre elkészíteni – hangsúlyozta az elemző.
a tavalyi jobb teljesítés (a kisebb hiány és a nagyobb adóbevételek) következményeként esetleg lehet-e további lépéseket tenni.
a tavalyi jobb teljesítés (a kisebb hiány és a nagyobb adóbevételek) következményeként esetleg lehet-e további lépéseket tenni. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.