BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A jövő hónapban változhat a kamat

Izgalmak nélküli magyar kamatdöntésre és a világgazdasági lejtmenetre utaló nemzetközi bizalmi és növekedési adatokra lehet számítani a héten.

Szinte üres a magyar makronaptár, a hét legfontosabb eseménye a monetáris tanács keddi kamatdöntő ülése lesz, ám az elemzők egybehangzó véleménye szerint a testület tavaly szeptemberhez hasonlóan nem változtat az alapkamat 1,35 százalékos szintjén. Dunai Gábor az OTP Bank elemzője szerint egy hónappal később, az EKB várt lazítása után és a frissített inflációs előrejelzés alapján jelezheti az MNB a további terveit.

Kedden jelenik meg a tavalyi és a decemberi kiskereskedelmi forgalomról szóló második becslés. A decemberi 5,0 százalékos növekedéssel együtt 2015-ben a kiskereskedelmi forgalom 5,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, amikor 5,2 százalékos volt az éves forgalom bővülése. Szerdán a lakásépítések, építési engedélyek tavalyi I–IV. negyedévi adatait közli a KSH, megtudjuk, hogy megdőlt-e a lakásépítések évszázados negatív rekordja. Az év első kilenc hónapjában 4657 lakás épült, 9,5 százalékkal kevesebb, mint a múlt év első három negyedévében, a kiadott építési engedélyek száma viszont 24 százalékkal, 8616-ra nőtt. Pénteken pedig a foglalkoztatottság-munkanélküliség 2015. novemberi és 2016. januári adatát teszik közzé.

Fontosabb jelzés lesz a növekedési esélyekről a németországi IFO üzleti bizalmi index megjelenése. Bár a negyedik negyedéves előzetes GDP-adatok végül nem igazolták az eurózóna gazdaságának lassulásáról szóló feltételezéseket (legalábbis negyedéves bázison), a bizalmi indexek az utóbbi egy-két hónapban egyértelműen lefelé fordultak. A várakozások szerint az IFO-index februárban szintén mérséklődhetett kissé – hangsúlyozza Dunai Gábor.

A jövő héten érkező amerikai (részletes) GDP-adat is fontos lehet majd: a második becslés lefelé revíziót hozhat, köszönhetően az erős dollár miatt gyengélkedő feldolgozóiparnak, de szerepet játszhat benne a világgazdaság lassulása is. Módos Dániel, az OTP Bank elemzője szerint a lassulás miatti aggodalom egyre erősebben jelenik meg a Fed-döntéshozók szempontjaiban is, ahogy az a januári kamatdöntő ülés jegyzőkönyvéből kiderült. Egyre inkább úgy tűnik – ahogy erre a Fed elnök asszonya is utalt egy kongresszusi meghallgatáson –, hogy az infláció konkrét jeleit és a pénzpiacok stabilizálódását akarják látni a Fed döntéshozói a kamatemelési ciklus folytatása előtt. Ebből a szempontból lesznek különösen fontosak a beérkező PCE inflációs adatok, amelyek a januári olajáresés miatt tovább csökkenhettek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.