A hét legizgalmasabb hazai adata a GDP-arányos államadósság első becslése lehet, amelyet szerdán tesz közzé a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB). A 2015. végi adat 76 százalék lehetett, ami alacsonyabb, mint a 2014. év végi 76,2 százalék – prognosztizálja Kondora Szilárd, az OTP Bank közgazdásza, s emlékeztetett arra is, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter 75,8 százalékra becsülte a mutatót a múlt héten.
A tavalyi adósságdinamikát több tényező befolyásolta. A viszonylag magas gazdasági növekedés és az alacsony költségvetési deficit jelentősebb adósságcsökkenést is lehetővé tett volna, de év végén az unióval szemben mintegy 600 milliárd forintnyi kintlévőségünk volt, amit hazai forrásból kellett finanszírozni. Ezenkívül a terveknél érdemben magasabb (3,5-szeres) lakossági értékesítés növelte, a tervekhez képest lényegesen magasabb előtörlesztés viszont csökkentette az államadósságot – emeli ki az OTP elemzője. A 2,2 milliárd eurót elérő devizás előtörlesztésből 0,91 milliárd euró devizakötvény volt.
Érdekesség, hogy a decemberben előtörlesztett devizakötvényeket az MNB már korábban megvásárolta a másodpiacon, lényegében opciót biztosított az Államadósság Kezelő Központnak arra, hogy a likvid pénzállomány apasztásával „behozza” az államadósságot a szükséges szint alá. A devizás előtörlesztésekkel felgyorsult az államadósságban a devizás rész csökkentése, egy év alatt 38 százalékról 32-re csökkent a részarány. „Ez sérülékenységi szempontból kedvező folyamat, a hitelminősítők is kiemelten figyelik ezt a részarányt” – hangsúlyozta a szakértő.
Az idei évben már egy új adósságszabálynak is meg kell felelni, az uniós szabálynak, ami azt követeli meg, hogy a GDP-arányában körülbelül 1 százalékponttal kell csökkenteni az államadósságot. Ez szerinte teljesíthető, tekintve, hogy mintegy 5 milliárd euró devizaadósság jár le az idei évben.
A piac ezen az USA gazdaságára figyelhet. Váradi Beáta, a bank elemzője emlékeztet: Janet Yellen, a Fed elnöke kongresszusi meghallgatásán arról beszélt, hogy a márciusi kamatdöntő ülésig folyamatosan figyelik majd a piaci mozgásokat, a kínai gazdaság lassulásával és a nyersanyagárak esésével kapcsolatos félelmek felerősödése miatt.
Az USA gazdaságának a jó teljesítménye, a kedvező munkapiaci folyamatok és a héten érkező inflációs mutató – amely a várakozások szerint 2 százalék fölötti fogyasztói magárindex-emelkedést mutat majd – a kamatemelés irányába hatnak ugyan, de a globális kockázatok szinte biztossá teszik a márciusi kamatemelés elhalasztását. Ebből a szempontból fontos tényező a japán GDP és kínai import-, illetve exportadat, amelyek vonatkozásában az elemzők gyenge teljesítményre számítanak. Ha így lesz, az muníciót adhat a dollár további gyengüléséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.