Most még nem nagyon kell tartani a nyugdíjrendszer összeomlásától, de hamarosan újra hozzá kell nyúlni a rendszerhez ahhoz, hogy fenntartható maradjon. „A kormány felelőtlen viselkedése miatt tíz éven belül baj lesz” – mondta a Világgazdaságnak Simonovits András, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tudományos tanácsadója, aki szerint a korhatár 62-ről 65 évre emelésének kedvező hatását nagyban erodálja, hogy a nők negyven év szolgálati idő után nyugdíjba vonulhatnak. A „nők 40”-et tavaly már több mint 120 ezren vették igénybe, egy év alatt közel 1,2-szeresére nőtt a létszámuk.
Ám ezzel együtt is úgy tűnik, mintha a rendszer egyre fenntarthatóbb lenne, hiszen a GDP-arányos nyugdíjkiadások folyamatosan csökkennek: öt év alatt 0,7 százalékponttal lettek alacsonyabbak. Simonovits azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ez csak a látszat. „Szó sincs arról, hogy megoldották volna a problémát, csupán a döglött lovat áttolták az egészségügyi rendszerbe” – mondta a kutató, utalva arra, hogy a korhatár alatti nyugdíjasok közül a rokkantaknak és az egészségkárosodottaknak már az Egészségbiztosítási Alapból fizetik a járadékaikat. Ez évente több mint 300 milliárd forint, vagyis a GDP 1 százaléka.
Vagyis hiába tűnik úgy, hogy a számok rendben vannak, hosszú távon mégsem lehetünk nyugodtak. A legfontosabb probléma, hogy Magyarország népessége harmincöt éve folyamatosan csökken: a KSH szerint az 1981-es 10,7 millióról már 9,9-re esett, és ezen a nemzetközi vándorlás sem nagyon tud segíteni. Ezzel párhuzamosan a születéskor várható élettartam emelkedésével a társadalom „elöregszik”.
Az adóváltozások pedig már rövid távon okoznak gondot. Simonovits kiemelte, az is baj, hogy a járulékkulcs a bruttó, míg a kifizetett járadék a nettó bérrel arányos. A személyi jövedelemadó mostani csökkentése – és a tervezett egy számjegyű szja – így rontja a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát.
A nyugdíjrendszer problémái az öregedési index alapján is látszanak. A 65 évesnél idősebb népességnek a 14 év alattiakhoz viszonyított aránya 1990-ben 65, 2005-ben 100, 2014-ben már 122 volt, vagyis ennyi időskorú jutott száz gyermekre. Ez utóbbi kismértékben, 3 fővel már meghaladta az EU-átlagot is. Az Európai Bizottság 2015-ös, Ageing Report című kutatása alapján 2060-ra az idősek száma kétszerese lesz a gyermekek számának.
Visszatérítés a munkaerőpiacra
Öt évvel ezelőtt még több mint 555 ezer fő részesült korhatár alatti, egészségkárosodáson alapuló ellátásban, 2015 szeptemberére azonban ez a szám 415 ezer főre csökkent – derült ki a Trenkwalder elemzéséből. Szerintük a komplex minősítési rendszer átalakulása és szigorítása is erősítette a megváltozott munkaképességűek „motivációját” a munkavégzésre. Az ezredforduló óta folyamatosan növekszik a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási aránya: míg ez az érték 2001-ben 12 százalék, 2011-ben pedig 18 százalék, 2015-ben már becslések szerint a 24-et is elérte. A kutatás szerint csökken a megváltozott munkaképességűek és az egészségesek bére közötti különbség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.