BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kettészakadt a magyar gazdaság: csak az állam segíti a növekedést

A tavalyi év utolsó negyedévében a beruházások volumene 7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a KSH. A növekedés elsősorban a költségvetési szervek beruházásainak eredménye, ami azzal függ össze, hogy a tavalyi év végén lehetett utoljára forrásokat lehívni az előző hétéves EU-s költségvetési ciklusból. A tavalyi év egészében a beruházási teljesítmény szerény mértékben, 0,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A versenyszféra beruházásai ugyanakkor visszaestek.

A beruházási tevékenység 7 százalékkal nőtt, ezen belül a gép- és berendezés-beruházások 17 százalékkal nőttek, az építési beruházások 0,3-mal csökkentek a tavalyi negyedik negyedévben. A beruházások közel felét megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében 6,2 százalékkal csökkent, a költségvetésben kiugró mértékben: 70 százalékkal növekedett a beruházási teljesítmény.

Az év egészét ez a kettősség jellemezte: az állami beruházások folyamatosan növekedtek, miután a tavalyi év volt az utolsó, amikor még az előző EU-s költségvetési ciklusból forrásokat lehetett lehívni. A vállalati beruházások ugyanakkor megtorpantak, miután a jegybank növekedési hitelprogramja leginkább a 2014-es évben fejtett ki erőteljes hatást, így akkor nagymértékben nőttek a vállalti beruházások. Tavaly azonban már visszaesést láthattunk, miután a piaci hitelezés egyáltalán nem indult meg.

"Egyelőre nem látni, hogy honnan érkezne olyan impulzus, ami a versenyszférában kialakult beruházási űrt betöltené" - vélte Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza.

A tavalyi negyedik negyedévben összesen tíz nemzetgazdasági ágban bővültek a beruházások, a legjelentősebben – elsősorban az EU-forrásból történő év végi gép- és berendezésberuházások miatt – a humán-egészségügyi és szociális ellátás ágban. Jelentős mértékben nőttek a beruházások a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás ágban (90 százalék), az oktatásban (40 százalék), valamint a művészet, szórakoztatás, szabadidő (36 százalék) nemzetgazdasági ágban. (A védelmi beruházások minden bizonnyal a migránsáradat megfékezésére tett kormányzati lépések miatt nőttek.)

Aggodalomra adhat okot ugyanakkor, hogy a nemzetgazdasági ágak közel felénél csökkent a beruházások teljesítménye. A nagyobb súlyú ágak közül a beruházások közel egynegyedét adó feldolgozóipar fejlesztései 7,1 százalékkal csökkentek. Sokáig ez az ágazat adta a beruházások növekedésének alapját – ugyanakkor a nagy autóipari kapacitásbővítések kifutásával úgy tűnik, hogy már a feldolgozóipar sem tud növekedni. Ez pedig kedvezőtlen képet fest a kilátások kapcsán, hiszen a feldolgozóipari beruházások adhatják az ipari termelés későbbi bővülésének alapját.

A nemzetgazdasági ágon belül nagyobb mértékű visszaesés következett be az élelmiszer, ital, dohánytermék gyártásában, a gyógyszergyártásban, valamint a járműgyártásban – közölte a KSH. A szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene – az egy évvel korábbi magas bázishoz képest – 7,4, az ingatlanügyleteké – a lakásépítések visszaesése miatt – 2,7 százalékkal alacsonyabb lett. Nagymértékben visszaestek a beruházások a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat nemzetgazdasági ágban, a kis súlyú bányászatban, a szálláshely-szolgáltatás, valamint vendéglátás területén is. A kereskedelem, gépjárműjavítás nemzetgazdasági ágban a beruházási teljesítmény 4,2 százalékkal csökkent.

Tavaly az előző évhez képest a nemzetgazdasági beruházások volumene szerény mértékben, 0,6 százalékkal nőtt, ezen belül a gép- és berendezésberuházások 4,1 százalékkal emelkedtek, az építési beruházások 2,3-mal csökkentek. A beruházások több mint felét adó, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében 1,7 százalékkal csökkent, a költségvetésben 37-tel növekedett a beruházási teljesítmény.

Kilenc nemzetgazdasági ágban bővültek a beruházások, legjelentősebben (49 százalék) a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén. Nagymértékben emelkedett a beruházási teljesítmény a humán-egészségügyi és szociális ellátás nemzetgazdasági ágban (40), a vízellátás, szennyvíz gyűjtése, hulladékgazdálkodás ágban (24), a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás területén (21), valamint az oktatásban (20).

A nagy súlyú nemzetgazdasági ágak közül a szállítás, raktározás beruházási teljesítménye 2 százalékkal növekedett. A beruházások legnagyobb részét, több mint egynegyedét realizáló feldolgozóiparban 6, a harmadik legnagyobb súlyúnak számító ingatlanügyletek területén (egész évet jellemző csökkenés mellett) 6,9 százalékkal elmaradtak a beruházások.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.