Az EU döntése értelmében a MARK elkezdheti a problémás kereskedelmi ingatlanfinanszírozáshoz kapcsolódó eszközök megvásárlását – hangzott el a Magyar Nemzeti Bankban ma tartott sajtótájékoztatón. Az MNB még 2014 őszén alapította meg a MARK Magyar Reorganizációs és Eszközkezelő Zrt.-t, amelynek a rossz, kereskedelmi ingatlanokhoz kapcsolódó eszközportfóliókat vásárló programja jelentősen felgyorsíthatja majd a banki mérlegek tisztulását, így erősödik a pénzügyi intézmények stabilitása, hitelezési képessége és hajlandósága.
A MARK feladatkörébe a problémás eszközök a problémás eszközök vásárlása, kezelése és eladása tartozik. A társaság mérethatékonyan képes összegyűjteni a problémás eszközöket, lényegében közvetítőként működve a végső befektetők felé. Az eszközkezelő társaság kezdetben jegybanki ráutaltsággal működne, ám ez fokozatosan csökkenne, majd középtávon megszűnne. A társaságnak az MNB által biztosított, 300 milliárd forintos hitelkeret áll rendelkezésére a vásárlási időszakban.
Az Európai Bizottság állami támogatás szempontjából vizsgálta a MARK tervezett működését, majd az Európai Bizottság február 8-án kiadott közleményével egy hosszú, közel egy éves tárgyalássorozat végére tett pontot.
Az eszközkezelő a részletes bizottsági határozat készhezvétele után, február második felében hirdeti meg hivatalosan az eszközvásárlási program részletes feltételeit. Ezt követően 15 hónapig tart a vásárlási szakasz, amelyben minden pénzügyi intézmény részt vehet. A programban való részvétel önkéntes, ugyanakkor a MARK minden, a feltételeknek megfelelő portfólióra kötelező vételi ajánlatot tesz. A MARK három üzletága 300-500 eszköz kezelésére készül a portfólióépítés időszakában.
Kandrács Csaba, a MARK vezérigazgatója közölte: az eszközkezelő három üzletágat működtet, a követeléskezelés, az ingatlankezelés és – fejlesztés mellett komplex követeléskezelési szolgáltatást is nyújt. A vezérigazgató kiemelte: a kissé hosszúra nyúlt tárgyalássorozat során arról kellett meggyőzni az Európai Bizottságot, hogy a MARK kizárólag piaci alapon vásárol majd, és az eszközvásárlási program semmiféle állami támogatást nem tartalmaz. A vezérigazgató közölte: a MARK tervezett életciklusa tíz év, ebből egy év az előkészítési szakasz, 15 hónap a befektetési ciklus és hét év az értékteremtési periódus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.