Magyarország nemcsak az áruexportban, hanem a szolgáltatások külkereskedelmében is egyre jobban teljesít. Tavaly az export 5,6, az import pedig 5,8 százalékkal növekedett, amiben szerepelt játszott a turizmus, a szállítás, valamint a legnagyobb forgalmú csoport, az üzleti szolgáltatások is. Tavaly már a GDP több mint öt százalékát tette ki a szolgáltatásexport többlete a Központi Statisztikai Hivatal szerint, miután a 6 ezer milliárd forintos kivitelhez 4,3 ezer milliárdos behozatal társult. A szolgáltató szektor annak ellenére növekszik, hogy a magyar kormány inkább az ipar fejlesztésében látja a növekedés zálogát, miközben a tercier szektor vállalatai számára nehezebb üzleti környezetet teremt.
A szolgáltató szektor sokat tesz azért is, hogy élénk maradjon a kapcsolatunk az Európai Unióval, miután a kivitel tavaly év végi felpörgéséhez hozzájárult a szállítási szolgáltatások exportjának növekedése. E mögött legnagyobb részben a légi személyszállítás növekedése áll, de a légi áruszállítás is bővült. Az üzleti szolgáltatások külkereskedelme is jól alakult az utolsó negyedévben, amiben a számítástechnikai és információs, a PR- és tanácsadói, valamint a számviteli-könyvelési tevékenység játszott fontos szerepet. A turizmus is többlettel zárt, ami abból adódik, hogy sokkal több külföldi jön Magyarországra, mint amennyi magyar másik országba utazik.
Magyarország legfontosabb partnere Németország maradt a tavalyi év utolsó három hónapjában is, a 15 százalékos exportbővülést a közúti áruszállítás és a számítástechnikai szolgáltatások növekedése magyarázta. Megközelítette a két számjegyű növekedést az Egyesült Államokba és az Egyesült Királyságba irányuló szolgáltatásexport is.
A kedvező trend az idén is fennmaradhat, miután a legfontosabb partnerországokban élénk maradhat a kereslet a szolgáltatások iránt. A szolgáltatásexportot ráadásul minden bizonnyal kevésbé rázná meg a schengeni térség megroppanása, mint az árukivitelt. A kormány azonban minden bizonnyal még kevésbé fog a szolgáltató szektor fejlődésére koncentrálni a jövőben, miután idén elindítja az iparfejlesztési tervet, amelyhez az EU-források mellett százmilliárdokat csatornáz át a költségvetésből. A jövőbeli fejlődés szempontjából viszont ezzel éppen ellentételes lépéseket kellene tennie. A Magyar Nemzeti Bank egyik tavalyi tanulmánya alapján a szolgáltatások tehetnék válságállóbbá a magyar gazdaságot. Kutatásuk szerint a szolgáltatások exportja a válság éveiben jóval kevésbé esett vissza, mint az áruexport, ami az MNB szakértői szerint arra utal, hogy a szolgáltatások kivitele kevésbé van kitéve a kereslet ingadozásának.
Miután a szolgáltatásoknál nem kell annyira tartani a finanszírozásban bekövetkezett visszaesés negatív hatásaitól, az ezzel foglalkozó vállalatoknak kevésbé kell fizetési késedelemmel szembenézniük. Ráadásul számos olyan szolgáltatás lehet, amely elengedhetetlen része a termelésnek, és az árukkal ellentétben ezen a területen nem lehet készletezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.