Az államháztartás központi alrendszerének 2016. február végi halmozott többlete 14,8 milliárd forintra teljesült – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A szokatlanul rövid, kommentár nélküli előzetes adatközlés szerint a központi alrendszer február havi egyenlege 77,4 milliárd forintos deficitet mutatott. Mindkét adat rekordnak számít: az elmúlt tíz évben biztosan nem, de valószínűleg sohasem állt ennyire jól a költségvetés. Nem fordult elő, hogy az esetleges januári többletet februárra is sikerült megőrizni.
A szokásos menetrend szerint februárban óriási hiánynak kellene következnie, az elmúlt években rendre 300 milliárd feletti volt a deficit a második hónapban, és ritka kivétel volt az elmúlt esztendő, amikor sikerült ez alá szorítani. Azt – az eddig szokásos kommentár hiányában – nem lehet tudni, mi okozta a rendkívüli egyenlegjavulást. Elképzelhető, hogy egyszeri tételről van szó: amennyiben Brüsszel jelentősebb összeget utalt át a korábban visszatartott közel 600 milliárd forintból akkor az okozhatott jelentős eltérést. Ebben az esetben a pénzforgalmi egyenleg az idén jobb képet tükröz majd mint a valós helyzet, hiszen az uniós hiányban ez az utalás nem jelenik meg. Igaz: nem jött eddig arról hír, hogy a vitás kérdésekben megegyezés született volna, márpedig ez az utalás feltétele volna.
A szaktárca a januári – szintén meglepően kedvező – 94 milliárdos többletet azzal magyarázta, hogy az adóbevételek magasabbak: a fogyasztási adók és a bérhez kötött bevételek növekedését a gyorsabb bérkiáramlással, a nagyobb foglalkoztatással, a fogyasztás növekedésével és a fehéredéssel indokolták. Amennyiben a februári kedvezőbb egyenleg is a nagyobb adóbevételek következménye, az érthetővé tenné, hogy miért nyújtott be a Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter olyan javaslatot, amely a többletbevételek szabad elköltését teszi lehetővé a kormánynak. A kedvezőbb egyenlegből olyan többlet néz ki az év végéig (több száz milliárd is akár), amelynek elköltéséhez a jelenlegi szabályok szerint már szükség volna országgyűlési jóváhagyásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.