A legérthetőbb, mélyen a zsebbe vágó összefüggés felvázolásával igyekezett a BBC-nek adott kedd esti interjújában a briteket lebeszélni a kilépésről Angel Gurria, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára: a dolgozó emberek egyhavi jövedelmüket veszítenék el, ha az Egyesült Királyság kiválna az Európai Unióból. Ez világos beszéd.
A nemzetközi intézmény ma Londonban aztán közzétette számításokkal alátámasztott hosszabb tanulmányát, amely részletezi, mi mennyibe kerülne, s miért. A lényeg az elemzés szerint is az, hogy az említett veszteség hosszabb távon csak növekedne, attól függően, hogy a szigetország kormányai milyen intézkedésekkel próbálnák meg enyhíteni a károkat. Ám 2030-ig legjobb esetben így is 2,7 százalékkal maradna el a GDP attól, amit tagországként felhalmozhatna. A legrosszabb esetben azonban hétszázalékos csapás is sújthatja a gazdaságot. A legvalószínűbb az ötszázalékos viszonylagos mérséklődés, azaz háztartásonként 3200 fontos költség, ami lényegében Brexit-adónak tekinthető. Az egy főre vetített GDP-t vette számba az OECD, amely a jelenlegi árfolyamon valamivel meghaladja a 30 ezer fontot, azaz 45 ezer dollárt. Előrejelezve ennek az összegnek az emelkedése lassulna, a gazdasággal együtt.
A szigetországnak fellendülést hozott a tagság, amelynek elbizonytalanodása máris érzékelhető a növekedési adatokban és a piaci mozgásokban. A „ki tudja, mi lesz” alapon elhalasztott beruházások éreztetik hatásukat. Az ugyancsak szerdán közzétett előzetes első negyedévi adatok azt mutatják, hogy lanyhul a növekedés irama, amely a 2015 végi 0,6 százalékról 0,4 százalékra mérséklődött, s a nagy gazdasági ágak közül csak a szolgáltatások bővültek, a termelés, az építőipar és a mezőgazdaság zsugorodott. A GDP – a brit statisztikai hivatal közlése szerint – azonban így is 7,3 százalékkal meghaladja a válság előtti csúcspontot. Az OECD jelentése arra nem tér ki, hogy miután az Egyesült Királyság nem csatlakozott az eurózónához, s a válságkezelés során inkább az amerikai modellt követte, hamarabb állt talpra a nagy recesszió után és gyorsabban növekedett a valutaövezet nagy tagországainál.
Kifejti viszont, hogy a kedvezőtlen hatások milyen csatornákon keresztül érvényesülnének. A növekvő bizonytalanság miatt csökkenne a brit gazdaságba és fizetőképességébe vetett bizalom, a tőke menekülése, illetve beáramlásának visszaesése miatt nehezebbé válna a GDP hét százalékára rugó folyó fizetési mérleghiány finanszírozása. Az Egyesült Királyság előtt kereskedelmi korlátok emelkednének a kilépés 2018-as véglegesítése után, s nem EU tagként harmadik országok piacaira is költségesebben jutna be, lényegében az összes fontos kereskedelmi egyezményt Londonnak újra kellene tárgyalnia. Kanadához hasonlóan természetesen köthetne szabadkereskedelmi megállapodást az EU-val, de még ez sem nyújtana olyan előnyöket, mint a mai tagság. Csökkenne a bevándorlás, különösen az unióból, holott ez kifejezetten serkentette a GDP bővülését, s a külföldi munkavállalók összességében több hasznot hajtottak, mint terhet okoztak, ez látszik a költségvetési egyenleg javulásán is. Ám kilépés esetén a deficit 2019 és 2021 között évente a GDP 0,9 százalékával emelkedhetne.
Az OECD igen borús hangulatú képet fest a jövőről, ha Nagy-Britannia hátat fordít az EU-nak. Az unióban is centrifugális erőket hozna mozgásba, de elsősorban a szigetország gazdasága szenvedne a tovább romló termelékenység, az eltűnő képességek és innováció, az elenyésző külföldi tőkebefektetések és hazai beruházások, a romló kereskedelmi feltételek miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.