Jó irányba tett fontos lépésnek tartja a Baromfi Termék Tanács (BTT), hogy a kormány a jövő évtől csökkenteni kívánja a baromfitermékek és az étkezési tojás áfáját – közölte a szervezet. Az adómérséklés javíthatja a hazai baromfi- és tojástermelés értékesítési pozícióit, mivel hozzájárulhat a piac tisztulásához, és visszaszoríthatja az árletörő hatású importot.
„Egyelőre nem ismert, hogy a kormány pontosan milyen termékekre fogja bevezetni a kedvezményes áfát, de egy korábbi számításunk alapján hozzávetőleg 30-35 milliárd forintnyi bevételt enged ki így az állam a költségvetésből. A lépés eredményeképpen – mint azt a sertéshúsoknál is láthattuk – jelentős árcsökkenés és tisztulás következhet be” – mondta el Világgazdaságnak Csorbai Attila, a terméktanács elnöke. Erre szerinte azért is szükség van, mert a sertéshús áfacsökkentése miatt a baromfifogyasztás visszaesett, ami ármérséklésre késztette a baromfiágazat szereplőit. „A fogyasztás mára alacsony szinten stabilizálódott, ezért is üdvözlendő az áfacsökkentés. Amíg ez megvalósul – tette hozzá Csorbai –, addig is szigorúbb ellenőrzés kellene a csalók kiszűrésére.”
A csalás visszaszorítását várja a lépéstől Mélykuti Tibor is. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a Világgazdaságnak elmondta: a folyadéktejek esetében bevezetett áfamérséklés legkevesebb 14-15 milliárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium számításai szerint pedig 20 milliárdot engedne ki a költségvetésből, pozitív hatásai egyértelműek lennének. „Jelenleg óriási volumenben jön külföldről az áfacsalt importtej, az áfacsökkentés után ez hazai, adózott tejjel váltható ki” – mondta az elnök.
Mélykuti szerint a lépés után azonnal megjelenne a fogyasztói árakban is, ezt a terméktanácsban helyet foglaló hét kereskedelmi lánc is garantálja. Az elnök szerint a tejágazat ismert gondjai miatt a csökkentést a folyadéktejek esetében már az idei év második felében be kellene vezetni. Az egyes élelmiszerek áfájának mérséklését már hosszú évek óta követelik különféle szakmai szervezetek, elsősorban azért, mert a feketézés visszaszorulását várják tőle. A magas, a tej esetében 18 százalékos, máshol 27 százalékos magyar áfa elcsalása ugyanis jó üzlet a feketézőknek, mert a környező országokban jóval alacsonyabb a forgalmi adó szintje. A csalás ezért importdömpinggel, valamint a határokon a valóságban vagy papíron utaztatott termékkel százmilliárdokban mérhető kárt okoz az államnak és a tisztességes szereplőknek.
Romániában felpörgött a fogyasztás
Tavaly nyáron lépett hatályba a csökkentett áfakulcs kiterjesztéséről szóló kormányrendelet Romániában, így már nemcsak a korábban is kedvezményes adózású kenyér, hanem minden élelmiszer esetében 9 százalékos az áfa. A lépés sikeresnek bizonyult: egy tavaly év végi GfK-tanulmány szerint olcsóbbak lettek az élelmiszerek, a fogyasztók pedig a megszerzett árelőny 76 százalékát többletfogyasztásra költik, döntően élelmiszerből vásárolnak nagyobb mennyiséget. Ennek köszönhetően tavaly az év első tíz hónapjában jó lendülettel, mintegy 7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában. Ebből 4 százalékpontot az a bővülés tesz ki, amely az élelmiszerek áfacsökkentése, vagyis a június elseje óta eltelt időszakban realizálódott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.