Nehéz előrejelzést készíteni, amikor a világ „megbolondulóban van”, mondta Vértes András, a GKI elnöke, bemutatva a kutatóintézet új előrejelzését, amely a brit kilépés miatt is lassú, legfeljebb kétszázalékos növekedést vetít előre erre az évre. Ha súlyosabb Brexit-hatás érvényesül, akkor az iram 1,7-1,8 százalékra is mérséklődhet. A szigetországi népszavazás eredménye rengeteg bizonytalansági tényezővel terheli az elemzőket és a befektetőket egyaránt. S bár a kedvezőtlen hatás nem közvetlenül gyűrűzik be Magyarországra, a közvetett, unión átszivárgó is erőteljes lehet. A GKI szakértői úgy ítélik meg, hogy a Brexit gazdasági katasztrófa Nagy-Britannia, és politikai katasztrófa az Európai Unió számára.
A GKI márciusi és decemberi prognózisa még 2,3 százalékos GDP-bővülést feltételezett, míg a tavaly szeptemberi tartalmazta a mostani két százalékot erre az évre. Az ok azonban nemcsak a Brexit egyelőre nehezen felmérhető következményeiben keresendő, a friss becslés már az első negyedévi tényleges, és a második három havi részlegesen rendelkezésre álló adatokat is tartalmazza. Az várható volt, jegyezte meg Vértes András, hogy a január-márciusi periódusban gyengül a gazdasági teljesítmény az uniós források és az állami beruházások apálya miatt, de a negyedéves alapon számított 0,8 százalékos visszaesés meglepetést keltett. Kidomborította ugyanakkor a „magyar modell” magánberuházásokat visszafogó hatását. Ezért is módosította, méghozzá lefelé, márciusi beruházási prognózisát a GKI, amely immár nem öt-, hanem nyolcszázalékos csökkenést mutat ki. Az építőipar – az első négy hónapban tapasztalt 30 százalékos zsugorodás után – az év egészében 15 százalékkal apadhat. Vagyis a továbbikban talán élénkülhet, tette hozzá Karsai Gábor vezérigazgató-helyettes. Az ipar tavalyi bő hatszázalékos üteme idén megfeleződhet.
A reálbérek idei hat-hét százalékos emelkedése nyomán a fogyasztás négy százalékkal, a márciusban vártnál gyorsabban bővülhet, vagyis lényegében a belföldi felhasználás ezen eleme húzza ebben az évben a gazdaságot.
Régiós összevetésben újra leszakadó pályára került a magyar gazdaság, amelynek gyorsabb ütemű fejlődését akadályozza a képzett munkaerő és a tőke hiánya. A GKI anyaga leszögezi: kudarcot vallott az olcsó magyar munkaerőre alapozott stratégia. Már legalább félmillió magyar dolgozik külföldön, nincs elegendő szakképzett munkaerő, ezért az itthon maradottak képzett részének megtartása a verseny- és a közszférában is jelentős béremelést kényszerített ki. A közmunkásoknak pedig igen szerény része képes arra, hogy a versenyszférában találjon állást.
A kutatók 5,8 százalékos, a márciusi várakozásnál alacsonyabb munkanélküliségi rátát jeleznek előre 2016-ra, de úgy vélik, a közmunka ésszerű számbavétele arra utal, hogy a tényleges szint inkább nyolc százalék körül mozog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.