Van még erő a magyar gazdaságban, s az első negyedéves adat fényében korai temetni az idei növekedést – mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója a friss inflációs jelentés bemutatóján. A hajtóerő a lakossági fogyasztás lehet, amit a keresetek dinamikus növekedése is támogat. Az MNB friss elemzése szerint idén 2,8, jövőre 3 százalékkal növekedhet a GDP.
A 2017-es előrejelzés összhangban van a banki elemzők és a gazdaságkutatók prognózisával, ugyanakkor az idei évre vonatkozóan a Matolcsy György vezette jegybank nagyon optimista. Már a kormányközeli kutatóintézet, a Századvég is csak 2,1 százalékos GDP-növekedést vár az idei évre, a Takarékbank pedig éppen a héten vágta vissza 2,5-ről szintén 2,1-re a növekedési várakozását.
Az első negyedéves növekedés visszafogottan alakult, de a lassulásban egyedi tényezők játszottak szerepet – hangsúlyozta Virág Barnabás. Január és március között mindösszesen 0,9 százalékkal nőtt a GDP (szökőnaphatástól tisztítva 0,5-tel), ami fele akkora sem volt, mint amit az elemzők vártak. Virág kiemelte: az EU-források beáramlásának visszaesése 1,3 százalékponttal fogta vissza a GDP-növekedést, ez a hatás az egész évet jellemezni fogja – vélekedett. Idán 1300 milliárd forinttal kevesebb EU-pénz jön az országba, de jövőre erősödik a forráslehívás. Ugyanakkor a járműipari gyárleállások és azok közvetett hatása összesen 1 százalékponttal húzta vissza a gazdaságot az első negyedévben, ez viszont az év hátralévő részében megszűnhet. Áprilisban már látszott, hogy kezd helyreállni az ipari termelés – tette hozzá. A Világgazdaság korábban megírta, hogy az ipar megingását elsősorban az Audi termelésének visszaesése okozta, ami a modellfrissítéssel függ össze.
A második negyedévben már 2 százalékos növekedésre számít az MNB, az év második felében pedig 4 százalék közelébe kapaszkodhat a GDP-bővülés. Virág Barnabás kiemelte, a munkaerő iránti kereslet növekedése magával húzta a bérnövekedést is. A versenyszférában a válság óta 3-5 százalék közötti volt a bérnövekedés, most viszont e felett van az emelkedési ütem. Több mint tíz éve láthattunk utoljára akkora fogyasztásbővülést, mint most – hangsúlyozta. A válság után óvatosabbak lettek a háztartások, emiatt fogyasztás-visszafogás történt, most azonban ennek vége lehet a jegybank szerint. Virág kiemelte, hogy a lakáspiaci fellendülésnek is lehetnek másodkörös hatásai, vagyis a tartós fogyasztási cikkeknél is láthatunk érdemi bővülést az új lakások építésével párhuzamosan. A növekedést támogatja az is, hogy a hitelpiacon már élénkülést láthatunk. Az is segíteni fogja a GDP-növekedést, hogy az MNB megemelte a növekedési hitelprogram keretösszegét, és a bankok – vállalásuknak megfelelően – növelik a kkv-hitelezésüket, ami az év második felében 10 százalék közelébe emelkedhet.
Virág elmondta, hogy prognózisuk szerint 6 százalékkal növekedhet a kivitel, és az exportpiaci részesedésünk emelkedhet. Ugyanakkor kiemelte, hogy kockázatot jelent, ha a felvevőpiacaink alacsonyabb növekedést produkálnak.
A kormány e közben feszesnek mondható gazdálkodást folytat: 1,6-1,8 százalékos költségvetési hiány várható az idei évben a tervezett 2 helyett, jövőre pedig 2,4-re növekszik a deficit, miután a kabinet lazítást hajt végre. Az MNB szerint ez is támogatni fogja a GDP-növekedést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.