A jövő csütörtöki brit népszavazás alighanem az év legfontosabb tőzsdei eseménye lesz. Ennek tudható be, hogy az európai részvénypiacok 5-10 százalékot estek az elmúlt két hétben, néhány bankpapír árfolyama pedig már a 2009-es mélypont alatt jár. A bizonytalanság növekedésével népszerűek lettek a kockázatmentes állampapírok, a nagy érdeklődés pedig ezek hozamát lenyomta, a német tízéves hozam például negatívba csúszott.
Nem véletlen az óvatosság, egy elemzés szerint a britek kilépése 24 százalékos zuhanást okozhat az európai piacokon. Ehhez képest egy alapkezelői felmérés szerint a profi befektetőknek csupán 5 százaléka ad esélyt a Brexitre. A magyar kisbefektetők között is többségben vannak a maradást valószínűsítők, erre vesznek fel pozíciókat – mondta lapunknak Saághy Pál, az Equilor vezető üzletkötője. Mivel a többség a bennmaradásra számít, a Brexitnek lenne nagyobb piaci hatása. Saághy nem javasolja a határidős ügyleteket azoknak, akik a várható nagy árfolyammozgásokból akarnak profitálni. A kockázatkezelés ugyanis nehézkes: amikor kijönnek az eredmények, akkor nagy elmozdulás lesz, és a stoppok nem ott fognak teljesülni, ahova elhelyeztük őket.
Óvatosabb befektető opcióvétellel tudná ezt megjátszani, azonban a várt volatilitás is beépül az opció árába, ami igen drágává teszi. Most 3-3,5 százalékba kerül egy angol font vételi vagy eladási jog megvétele. A már beárazottnál is magasabb lehet persze a valós ingadozás. Ha valaki erre számít, az terpesz opciót nyithat: ez egy vételi és eladási jog megvételét jelenti. Ez esetben a kockázat limitált, és a pozíciónak letétigénye sincs. A mai helyzetben nem igaz, hogy minél egyszerűbb, annál jobb egy pozíció. Inkább minél összetettebb, annál biztonságosabb – emelte ki Saághy.
Jobbnak tűnik a szavazás után a piacra lépni. Akárki győz, nagy elmozdulás várható, és a valamelyik irányba fogadókat meghátrálásra készteti. Zárniuk kell a pozíciókat, ami hirtelen nagy egyirányú mozgást idézhet elő, és ez jó beszállási lehetőséget jelenthet.
Varjú Péter, az Erste vezető üzletkötője szerint a mostani esemény nem hasonlítható az euró-svájci frank egy évvel ezelőtti beszakadásához. Az az intézkedés váratlan volt (fekete hattyú), erre viszont hónapok óta készül a piac. Az elmúlt időszakban a legtöbb brókercégnél volt alapletét-emelés, így sok pozíciót leépíthettek a viharra számítva. Varjú szerint bennmaradás esetén, az „óvatos üzemmódba” kapcsolt pozíciókat vissza lehet venni. Az euró erősödhet a dollárral szemben, a forint pedig az euró ellenében. A jen erősödő trendje megfordulhat, a részvénypiacok fölmennek, és a kötvényhozamok is emelkedhetnek. Szektorszinten a bankok lehetnek a nyertesek a bennmaradás eredményeként.
Ha kilépés lesz, az gyors, mély, reflexszerű beleadást eredményezne, amit azonban meg kell venni – véli az Erste szakértője. Lehet, hogy az első, lehet, hogy csak a harmadik napon, az az esés intenzitásától függ. Fundamentális kitettsége a magyar eszközöknek nincsen, egyedül a gyengülő euró hatása okozhat problémát. Ha kilépés van, a dollár-forint izgalmas lehet, 300 forintos dollár is elképzelhető.
Nyári Zsolt, a KBC Securities vezető üzletkötője szerint a 30-40 százalékos esésre vonatkozó prognózisok túlzónak tűnnek, de a pánik lehetősége adott egy kilépés esetén. De minden piaci sokk elmúlik egyszer, így a hosszabb távra befektetők kényelmesen megvárhatják, hogy mikor esi ki magát a piac, és egy fordulat jeleire, vagy ha már az árfolyamok nagyon mélyen vannak, be lehet vásárolni. A magyar részvényeket tekintve az OTP-nél 5600-6000 forint között, a Molnál 14 ezer forint környéke számítana olyan árszintnek, amit érdemes lenne kihasználni. A Magyar Telekomnál 385–410 között, a Richternél pedig 4800 forint környéke tűnik vonzónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.