BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még óvatosabb a Fed

A romló munkaerő-piaci helyzet és a makacsul alacsony infláció miatt tartja a kamatot az amerikai jegybank (Fed), de az erre az évre még két emelést továbbra is elképzelhetőnek tart. A szerdai ülés tizenhét részvevőjéből hat csak egyetlen szigorító lépést vizionál. A növekedési előrejelzés is kicsit borúsabb, az előretekintő kamatpálya meg laposabb a márciusi prognózisnál.

A Wall Street és a dollár árfolyama érdemben nem reagált a magyar idő szerint szerdán este bejelentett döntésre, amire számítani lehetett, bár a kamatpályát érzékeltető pontábra tartogatott meglepetéseket. A nyíltpiaci bizottság egyhangú döntést hozott. A kétnapos ülés vitájáról kiadott közlemény leszögezi: a munkaerő-piaci helyzet romlott az utóbbi időszakban, bár a munkanélküliségi ráta csökkent. A jegybankárok ezzel egyértelműen a májusi foglalkoztatási jelentésre utaltak, amely szerint mindössze 38 ezer új munkahely keletkezett a múlt hónapban. Ezzel szemben a gazdasági aktivitás viszont élénkül. A fogyasztás lendületes, a nettó export növekedéslassító hatása mérséklődik, ám az üzleti beruházások elégtelenek. Az infláció üteme is túl alacsony, de középtávon elérheti a kétszázalékos célt, ahogy az energia- és importáraknak az áremelkedés iramát fékező hatása kikerül a statisztikai bázisból.

Sajtóértekezletén Janet Yellen kifejtette: az adatok vegyes képet festenek a gazdaságról, ezért a kamat most a 0,25-0,50 százalékos sávban. A közlemény nem utal rá, hogy mikor emelkedhet, de ha emelkedik is, csak fokozatosan fog. Minden az adatoktól függ – mondta Yellen, vagyis akár júliusban is szigoríthatnak. A testület azonban nagy figyelemmel követi a piaci és a nemzetközi folyamatokat. A szöveg nem említi, de nyilvánvaló, hogy a döntéshozóknak tekintettel kell lenniük a brit népszavazás és a talán az amerikai elnökválasztás okozta bizonytalanságokra, aggodalmakra is. Kérdésre válaszolva Yellen megerősítette: a Brexitről beszélgettek, s a referendum befolyásolta is a döntést.

A közlemény mellett közzétett új előrejelzés lassúbb növekedésre számít, mint márciusban. Az idei bővülés iramát 2,2-ről két százalékra vették vissza. Az inflációt 1,2-ről 1,4 százalékra vitték fel. A munkanélküliség maradt 4,7 százalékon.

Ami a kamatpályát illeti, márciusban csupán egy döntéshozó gondolta azt, hogy idén egyszer kéne kamatot emelni. Most hatan vélik így. Márciusban heten három-négy emelést sem zártak ki, most csak ketten prognosztizáltak ilyesmit. Összességében erre az évre továbbra két emelést vetít előre a többség. Ám jövőre és 2018-ra kevesebbet, mint márciusban. A következő esztendőben 1,9-ről 1,6 százalékra esett a medián kamatráta, míg 2018-ban 3,0-ról 2,4-re. Vagyis a jegybank vezetői jóval óvatosabbá váltak az utóbbi negyedévben, különösen a májusi foglalkoztatási jelentés és az új kockázatok megjelenése óta. Bár május végén jóval merészebb hangot ütöttek meg, az utóbbi hetekben látványosan változott a véleményük. A hosszabb távon megfelelő kamatszint is 3,3 százalékról háromra süllyedt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.