BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bóvliveszélyben a törökök

Nagyot ronthat Törökország helyzetén, hogy a hitelminősítők is elkezdték vizsgálni a puccskísérlet hatásait

Óvatosan reagált a török jegybank a puccskísérlet utáni bizonytalanságra: tegnap ötödszörre is kamatot vágott, de a korábbiaknál, illetve a vártnál kisebb mértékben. A 25 bázispontos csökkentés után az egynapos hitelkamat 8,75 százalékra süllyedt, az egynapos betéti maradt 7,25, az egyhetes repo 7,5 százalék. A monetáris tanács úgy fogalmazott: a legfrissebb belföldi fejlemények fluktuációhoz vezettek a piacokon, de a jegybank likviditási intézkedései segítettek enyhíteni a volatilitást. A líra azonban délután ismét esni kezdett a dollárral szemben – gyorsan elment az árfolyam 3,0060-ig –, elemzők szerint az újabb, ezúttal az egyetemek vezetését érintő tisztogatások hírére.

A kiszámíthatatlan belpolitikai helyzet miatt a Moody’s Investors Service már a jegybank ülése előtt közölte, hogy leminősítési szándékkal felülvizsgálat alá vette Törökország adósságainak besorolását. Az elbukott katonai puccs középtávon hatással lehet az ország gazdasági növekedésére, döntéshozó intézményeire, illetve külső sebezhetőségére – áll az indoklásban –, és ezeken a területeken már eddig is kihívások érték. A török gazdaság elég jól viselte a különféle sokkokat az elmúlt két évben – ismerte el a Moody’s –, átlag 3,5 százalékkal tudott bővülni, a mostani fejlemények azonban negatív pályára állíthatják.

A hitelminősítő 3 százalékra vitte le az idei növekedési előrejelzését, és további lefelé mutató kockázatokat lát. Különösen nagy problémának tartják az ország külső finanszírozási igényét: a fizetési mérleg hiánya viszonylag nagy, még ha ezen most segített is az alacsony olajár. A Moody’s szerint idén a GDP 3,4 százaléka körül lehet a folyó deficit, ami kétségkívül javulás a korábbi évekhez képest, de nagy gondot jelent, hogy a török vállalati, illetve kormányzati szektor lejáró adósságterhe idén és jövőre eléri a GDP mintegy 25 százalékát. A török államadósságot a Moody’s a legalacsonyabb befektetői osztályzatnak megfelelő Baa3 besorolással tartja nyilván, e mellé már 2014 áprilisa óta negatív kilátás társul, vagyis a leminősítés eddig is érett.

A Fitch Ratings, amely hétfőn jelezte a törökországi puccs miatti aggályait – nem jelentett be felülvizsgálatot – ugyancsak a befektetői kategória aljára tette a törököket, BBB mínusz osztályzattal, de stabil kilátással. Menetrend szerint mindkét hitelminősítőnél augusztusban esedékes egy felülvizsgálati jelentés, és ha legalább egyikük lerontja az osztályzatot, akkor Törökország bajba kerül, mert a Standard & Poor’s már korábban a bóvlinak számító BB pluszba sorolta. Három év óta először fordulna elő, hogy a török szuverén adósságok két helyen is bóvliban lennének, ami komolyan rontaná az ország, nyomában pedig a külső forrásokra ugyancsak erősen rászoruló bankok hitelfelvételi feltételeit.

Messze még a vízummentesség

Törökország várhatóan nem kaphatja meg az uniós vízummentességet ez év végéig – közölte a Berliner Morgenpost szerint Günther Oettinger német uniós biztos. Erdogannak teljesítenie kell egyes jogállami elvárásokat, és nem úgy tűnik, hogy most ez történik. Nem lehet megfosztani a parlamenti képviselőket mentelmi joguktól, nem lehet megfélemlíteni újságírókat – emlékeztetett a biztos még a puccs előtti történésekre –, és nem lehet nemkívánatos bírák ezreit eltávolítani a szolgálatból (ez most kezdődött el). Az EU tavasszal kötött megállapodást Törökországgal a menekültek ügyének közös kezeléséről, ennek részeként már nyár elején meg kellett volna kapniuk a törököknek a vízummentességet, ha teljesítik annak feltételeit.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.