BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtorpantak a letelepedési kötvények, csak tíz külföldi vásárolt júniusban

A visszaesett értékesítések miatt az államnak időarányosan kevesebb pénze származott a letelepedési kötvények eladásából 2016 első felében, mint az előző év azonos időszakában. Azt senki nem tudja, hogy pontosan mennyit is keresnek a közvetítő cégek a letelepedési kötvényeken.

Alig volt kereslet a letelepedési kötvények iránt júniusban. Mindössze 60 darabot jegyeztek a Magyarországon élni szándékozó külföldiek az egyenként 50 ezer euró névértékű papírokból, szemben az egy hónappal korábbi 432-vel – közölte a Világgazdasággal az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Ennél kevesebb effajta állampapír a 2013 óta működő programban csak egyszer fogyott, idén januárban.

Mivel a magyarországi letelepedési engedélyhez az addigi 250 ezer euró helyett 2015. január 1-jétől már legalább 300 ezer euró értékben kell jegyezni a kötvényekből (azaz fél tucat 50 ezres címletű papírt), a 60 darabos júniusi értékesítés azt jelenti, hogy alig 10 külföldi vásárolt e speciális magyar állampapírból. Az idén összesen 289-en, 137-tel kevesebben, mint 2015 első fél évében.

A visszaesett értékesítések miatt az államnak is időarányosan kevesebb pénze származott a letelepedési kötvények eladásából 2016 első felében, mint az előző év azonos időszakában. Az ezen papírokért az állandó magyarországi tartózkodási engedélyre aspirálók által kifizetett 86,7 millió euróból 78,3 milliót azaz mintegy 24,7 milliárd forintot kap a költségvetés, a többit a kötvényekre vevőket felhajtó négy társaság kapja meg. Melyek ezenfelül még fejenként 45 ezer eurós kezelési költséget is elkérnek a kötvényvásárlóktól, akik döntő többsége kínai, a többiek pedig arabok és oroszok.

Ám azt senki nem tudja, hogy pontosan mennyit is keresnek a közvetítő cégek a letelepedési kötvényeken. Az ÁKK ugyanis csak az adatokat összesíti, és kibocsátja a papírokat. Míg a közvetítőknek működési engedélyeket kiadó parlamenti gazdasági bizottság fideszes elnöke, Bánki Erik arra hivatkozik, hogy senkitől sem kapott adatokat az egy kivételével offshore hátterű cégek működéséről, ő maga pedig nem kért ilyet, s ezt a kormány sem kérte számon rajta. Annak ellenére, hogy az eddigi kötvényértékesítések alapján az államnak 2018–2020 között a mostani árfolyamon összességében 280 milliárd forintot kell majd törlesztenie e papírok ötéves futamidejének lejártakor.

Bár Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter is korábban kilátásba helyezte, hogy a kormány június végéig felülvizsgálja a letelepedési kötvények feltételeit, köztük a piacinál két és félszer magasabb hozamát, a Világgazdaság ezen érdeklődésére egyik illetékes sem reagált.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.