Eggyel kevesebb cég maradt a magyar atombizniszben, amely a Paks II. bővítése során a tervezett 40 százalékos hazai beszállítói arányt kitölthetné. A Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft.-ből ugyanis kivásárolta a Ganz Gépgyár Holding Zrt. 49 százalékos részesedését a Szentpéterváron bejegyzett Akcionyernoje Obcsesztvo Bjuro Masinosztrojenyija (CKBM). Utóbbi a Roszatom érdekeltsége, és eddig 51 százalékot birtokolt a budapesti székhelyű atomerőművi berendezéseket gyártó Ganz Engineeringben. Az akvizíció híre január óta terjedt a piacon, de az ügylet csak most fejeződött be – erősítette meg a Világgazdaság értesülését Fitos Zoltán, a Ganz Holding elnök-vezérigazgatója. A vételárról azonban üzleti titokra hivatkozva nem kívánt nyilatkozni.
„Nagyobbak így a lehetőségek” – ezzel indokolta az üzletrészeladást Fitos Zoltán. Atomerőművi berendezésekre jelentős a kereslet, hiszen Oroszország-, illetve világszerte számos atomerőművet építenek, terveznek. Ahhoz, hogy nagyobb megrendeléseket nyerhessen el a Ganz Engineering, fejlesztésekre van szükség, de a Ganz Holding a tőkeinvesztálásban nem tudott volna lépést tartani a Roszatommal. Nagyjából így vezette le Fitos Zoltán, miért is vált meg a tulajdonrésztől éppen a jelentős megrendelésekkel és bevételekkel kecsegtető paksi beruházás megkezdése előtt a Ganz Holding, pontosabban – a GGMD Vagyonhasznosítási és Fejlesztési Holding Zrt.-n keresztül érdekelt – Fitos Zoltán, Pétervári Péter és Czeiner János.
A magyarországi beszállítói esélyeket latolgatva energetikai szakértők úgy vélik, hogy a 40 százalékos hazai beszállítói arány bőven kijön a nem kifejezetten nukleáris technológiai beruházásokból, azaz az építő-, gépészeti, szerelő-, informatikai munkálatokból. Ami az atomerőmű lelkét illeti, ilyen létesítményeket kisebb alkatrészekkel ellátó cégek léteznek, de új berendezést szállítani képes magyarországi gépgyártóként egyedül a Ganz Engineeringet tartják számon. A cég zömmel egyedi gyártású berendezéseket készít, például a hasadóelemet a kazettákba átrakodó gépet vagy hűtőrendszeri nagy átemelő szivattyúkat. A mai formájában 2008-ban létrejött atomerőművi gyártó a Ganz energetikai gépgyártó részlegének bázisán jött létre, és szinte rögvest orosz partnerrel közösködött: a Roszatom-leány CKBM 2010-ben szállt be.
Az atomnagyhatalom orosz tulajdonostárssal a háttérben sem alakult azonban túl fényesen a Ganz Engineering számára az utóbbi két év. Legalábbis a mérlegbeszámolók alapján az árbevétele nem érte el az egymilliárd forintot sem, üzemi szinten pedig összesen mintegy 800 millió veszteséget volt kénytelen elkönyvelni 2013–2014-ben. Tavaly év végére a kötelezettségállománya 3,7 milliárdra kúszott fel, a saját tőkéje pedig 1,7 milliárdra fogyott, mélyen a 3 milliárdos jegyzett tőke alá süllyedt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.