Szimbolikus helyen tanácskozik ma Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök és Matteo Renzi olasz miniszterelnök: az utóbbi meghívására Ventotene szigetén találkozik az Európai Unió három legnagyobb országának vezetője. A Nápolyhoz közeli sziget Mussolini idejében politikai foglyok börtöne volt, itt írták meg 1941-ben azt a manifesztumot, amely szerint az európai államok szövetségének létrehozásával lehetne megelőzni a háborúkat. Sokan, elsősorban persze az olaszok, ezt tekintik a később több lépcsőben létrehozott közösség alapjának, Renzi innen elrugaszkodva akart nekilátni az EU megújításának abból az alkalomból, hogy 2017-ben lesz 60 éves a hivatalos alapító okirat, a római szerződés.
Az olasz kormányfő korábbi tervei szerint jövő tavasszal csúcstalálkozóval ünnepelnék Rómában az unió születésnapját, és addigra kidolgoznák a reformját is – ezt azonban keresztülhúzta a britek kilépési szándéka. A mai hármas találkozó egyik fő témája az lesz, hogy a nagyok milyen álláspontot képviseljenek azon a szeptenber 16-i uniós csúcson, amelyet a Brexit témájában hívtak össze a soros elnök Szlovákia fővárosába, Pozsonyba.
Renzi most elsősorban Merkellel akar alkut kötni – állította a The Times –, kész elfogadni az álláspontját, miszerint több időt kell hagyni a briteknek a kilépés lebonyolítására. Cserébe azt várja, hogy a német kancellár támogassa az Európai Bizottságnál Olaszország kérését, miszerint a jövő évi büdzsét nem a Brüsszel által már jóváhagyott 1,8 százalékos hiánnyal terveznék, hanem a GDP 2 százaléka fölé mennének, hogy adócsökkentésekkel, illetve béremelésekkel adhassanak lökést a gazdaságnak. Olasz sajtóértesülések szerint Róma cáfolta, hogy ilyen alku készülne – egyesek hozzátették, Merkelnek amúgy sincs szüksége Renzi támogatására a Brexit lassításával kapcsolatos elképzelései érvényesítéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.