Bő négy év óta nem látott mértékben esett vissza augusztusban az üzleti hangulat Németországban az Ifo-index szerint: a müncheni gazdaságkutató által hétezer cég megkérdezésével összeállított mutató a júliusi 108,3 pontról 106,2-re csökkent. Az idén február óta nem látott szint meglepte az elemzőket, a többség inkább növekedést várt azután, hogy júliusban a brit uniós kilépésről döntő június végi szavazás ellenére se romlott a német üzleti körök hangulata. Még rosszabb lett most a helyzet a következő hat hónapra szóló várakozások részindexénél, ez 100,1 pontra csökkent – a remélt növekedés helyett –, utoljára 2014 októberében volt ennél alacsonyabban.
A Brexit hatása már erősebben érvényesül – mondta a Reutersnek Klaus Wohlrabe, az Ifo közgazdásza –, ez abból is látszik, hogy főleg az erős brit kötődéssel rendelkező ágazatokban romlottak a várakozások, mint például a vegyipar és az autógyártás. (Mindent összevéve az Egyesült Királyság Németország harmadik legnagyobb külkereskedelmi partnere.)
A teljes index csökkenéséhez elsősorban a feldolgozóipar, a nagy- és a kiskereskedelem borúsabb hangulata járult hozzá, az építőiparban viszont továbbra is rekordszinten áll a mutató, a belföldi turizmus pedig erősödött (ebben a geopolitikai helyzet játszott nagy szerepet). Arra már a júliusi adat idején többen is figyelmeztettek, hogy az Ifo-index általában némi késéssel reagál a fontos gazdasági hatásokkal járó eseményekre – ez történt most is, és ezek után már ajánlatosabb lesz tartós következményekkel számolni. Az Ifo felmérése arra is emlékeztet – mondta a Bloombergnek az ING szakértője –, hogy az eurózóna viszonylag mérsékelt reagálása se tarthat sokáig, a negatív Brexit-hatással realitásként kell tekinteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.