BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kivárnak a jegybankok

Jöhet idén még egy kamatvágás az Egyesült Királyságban – jelezte a Bank of England (BoE), noha a Brexit-hatás eddig kevésbé volt súlyos, mint amire számítottak. Az augusztus elején történelmi mélypontra, 0,25 százalékra csökkentett alapkamatot most egyhangú döntéssel változatlanul hagyták (a vágásnál volt két ellenszavazat), és nem nyúltak a mennyiségi lazítás ugyanakkor 435 milliárd fontra emelt keretéhez sem. A monetáris tanács most már 0,3 százalékos GDP-növekedésre számít a harmadik negyedévben, szemben az augusztusban várt 0,1 százalékkal, és a második félév egészére is a korábban jelzettnél kevésbé radikális lefékeződést várnak. Rövid távon egy sor gazdasági indikátor jobb volt a vártnál – mutatott rá a tanács közleménye –, de a most prognosztizált harmadik negyedévi bővülés is csak a fele lenne a második negyedévinek. A hosszabb távra szóló gazdasági kilátások megítélése nem változott, és ha ez továbbra is így marad, akkor a brit jegybank akár már a tanács következő, november 3-i ülésén is kamatot vághat – figyelmeztet a BoE. Ez feltehetőleg valamivel a nulla fölötti rátát jelentene, legalábbis Mark Carney jegybanki kormányzó eddig minden megnyilatkozásában kizárta a zéró vagy a negatív kamat lehetőségét.

Az Európai Központi Bank vagy a japán jegybank már a mínuszos betéti kamatnál tart, nem beszélve a svájciról (SNB), amely 0,75 százalékot szed be azért, hogy a bankok pénzt helyezhessenek el nála. A tegnap ugyancsak kamatdöntő ülést tartó SNB nem változtatott a monetáris kondíciókon, közleményében pedig jelezte, hogy szükség esetén aktív marad a devizapiacon, vagyis interveniál, ha túlságosan megerősödne a frank. (A jegybank ezt teszi 2015 januárja óta, amikor váratlanul eltörölte az euróhoz viszonyított 1,20-as árfolyamsapkát, amire akkor a frank brutális erősödéssel reagált, alig 85 centime-ot kellett adni egy euróért. Azóta viszont a svájci fizetőeszköz leértékelődött, idén június óta mindig gyengébb volt az 1,08-as szintnél.) Az SNB friss prognózisa szerint a svájci gazdaság 1,5 százalékkal növekedhet idén, a fogyasztói árak pedig 0,4 százalékkal csökkennek. A következő két évre szóló inflációs előrejelzést a júniusihoz képest visszavágták, 0,2, illetve 0,6 százalékra.

Ami a globális helyzetet illeti, a svájci jegybank szerint a Brexit jelentős bizonytalanságot okozott, és megnehezíti a kilátások megítélését, de általában véve a világgazdasági kockázatok lefelé mutatóak maradtak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.