Megvédte a Bank of England (BoE) illetékeseinek a Brexit-népszavazás előtti figyelmeztetéseit Mark Carney, a brit jegybank kormányzója a tegnap tartott parlamenti meghallgatáson. A pénzügyi bizottság ülésén a kilépéspárti Jacob Rees-Mogg vezetésével vonták kérdőre Carney-t a BoE „túl sötét” előrejelzései miatt – a jegybankvezér erre úgy reagált, hogy teljesen nyugodt ezzel kapcsolatban, szerinte majd az adatok széles körének ismeretében derül ki, növekszik-e a brit gazdaság akár feleakkora mértékben is, mint a referendum előtt. Számítottak arra, hogy az első sokk után lesz némi visszapattanás – tette hozzá –, de a jegybank továbbra is perspektívába akarja helyezni a dolgokat.
A BoE a június 23-i népszavazás utáni első kamatdöntő ülésén még kivárt, majd augusztus 4-én 25 bázisponttal történelmi mélypontra, 0,25 százalékra csökkentette az alapkamatot, ezenkívül a mennyiségi lazítást is bevetette: 60 milliárd fonttal 435 milliárdra emelte a kötvényvásárlási program keretét. A jegybank ugyanakkor visszavágta a 2018-ig szóló növekedési előrejelzését – különösen a jövő évit –, ezzel párhuzamosan magasabb inflációt és munkanélküliséget prognosztizált, mint egy évvel korábban. Akkor 0,1 százalékos GDP-bővülést jeleztek a harmadik negyedévre, hozzátéve, nagyon sok függ attól, hogy miként alakul a helyzet a hirtelen sokk után. (Egyes adatok, illetve a BoE saját vállalkozói felmérései már azt mutatták, hogy az első ijedtség után megnyugodtak a kedélyek, részben azért, mert sok ágazatnak jót tett a font gyengülése.) Az augusztusi ülés jegyzőkönyvében még az is szerepelt, hogy a döntéshozók támogatnak egy további kamatvágást, ha az év során az előrejelzéseknek megfelelően alakulnak a főbb mutatók. Akkor a devizapiaci kereskedők csaknem 40 százalékos esélyt adtak egy decemberi vágásra, Carney tegnapi meghallgatása előtt már csak 27 százalék körül volt.
Carney viszont arra is utalt, hogy szükség esetén nem riadna vissza egy újabb kamatvágástól – bár a zéró kamatot korábban határozottan kizárta –, a BBC szerint ez magyarázza, hogy hatnapi erősödés után tegnap ismét gyengült a font a dollárral szemben.
Időközben a pénzügyminiszter is hozzálátott a piaci szereplők megnyugtatásához: Philip Hammond tegnap a Carney-meghallgatás után találkozott a brit pénzügyi szektor több fontos vezetőjével, a következő hetekben pedig számos ágazati szervezettel, illetve szövetséggel egyeztet, beleértve a legfontosabb vállalkozói szövetséget (CBI) és a kereskedelmi kamarát is.
Az olaj tartotta a „lelket” az iparban
A brit feldolgozóipar is elszenvedte a Brexit-sokkot: júliusban egy éve nem látott mértékben, 0,9 százalékkal esett vissza a termelés az előző hónaphoz képest, szemben a 0,3 százalékos elemzői várakozással. Az ipar egésze 0,1 százalékkal tudott bővülni – itt 0,2 százalékos csökkenésre számítottak –, miután 6,6 százalékkal megugrott az északi-tengeri olaj- és gázkitermelés. Az ágazatok zömében azonban elillant a bizalom: a 13 vizsgált szektorból kilenc hanyatlást mutatott a brit statisztikai hivatal adatai szerint, élen a gyógyszeriparral és a közlekedési eszközök gyártásával. Elemzők szerint azonban az augusztusi adat jobb lehet majd, legalábbis erre utalnak olyan indikátorok, mint a júliusi mélypontról látványosan visszapattanó feldolgozóipari PMI.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.