Tükrözi-e Mario Draghi európai jegybankelnök a mai tájékoztatóján a döntéshozók körében kialakult vitát a mennyiségi lazítás mértékéről és folytatásáról – ez izgatja a piaci megfigyelőket. Érdemi változás az Európai Központi Bank politikájában csütörtökön nem várható, annál inkább decemberben, akárcsak az amerikai jegybank esetében.
A Roubini Economics elemzői szerint az EKB az év végén kibővíti az eszközvásárlási programját, addig viszont azt hangoztatja, hogy az inflációs folyamatoktól függ, meddig terjed időben a könnyítési szakasz. Az eurózóna növekedése nem látványos, de nem fenyeget recesszió, ráadásul szeptemberben gyorsult az infláció üteme, 0,4 százalékra kapaszkodott fel, vagyis 2014 óta példátlan iramot diktál, igaz, a kétszázalékos céltól messze elmarad.
Az EKB nulla százalékon tartja az irányadó rátát, a betétit viszont mínusz 0,4 százalékra vitte le, az eredetileg havi hatvanmilliárd euróra tervezett értékpapír-vásárlási programot húszmilliárddal megtoldotta, s jövő márciust új határidőül szabta. A beavatkozás miatt az EKB is mind kevesebb papírt talál a piacon, és elszívja a levegőt a bankok elől.
A jegybanki vezetők közül is mintha néhányan arra céloztak volna az utóbbi hetekben, hogy bővítés helyett inkább lassan ki kéne hátrálni a nem szokványos eszköztárból. Mario Draghi pedig többször említette: a monetáris élénkítés hatékonysága már csökken, inkább a fiskális oldalon a sor, hogy lendületet adjon a gazdaságoknak. A híresztelések nyomán – amelyeket azonban az EKB alaptalannak nevezett – valamelyest emelkedtek a hozamok az eurózóna vezető országaiban, így enyhült a piaci nyomás is. A szabály ugyanis az, hogy az EKB nem vásárolhat a mínusz 0,4 százalékos betéti kamatánál rosszabb hozamú államkötvényt. Az eurózónában azonban jelenleg nagyjából hárombillió értékű olyan papír forog, amelynek a hozama negatív. Besegített a brit uniós kilépés okozta bizonytalanság is, mert emelkedett a szigetország állampapírjainak hozama, s ez magával húzta az eurózónát is. Nem mellesleg a Fed kamatszigorító retorikája erősítette a dollárt, vagyis az euró egy hónap alatt 3,5 százalékkal gyengült, ami szintén kedvez az EKB-nak, hiszen egyfajta monetáris lazításnak felel meg.
Az elemzők által elképzelt legvalószínűbb forgatókönyv szerint a könnyítésről folyó belső vita úgy oldódhat meg, hogy decemberben, az új előrejelzés bemutatása mellett Draghi bejelenti, visszaállnak a hatvanmilliárdos vásárlásra, de a programot 2017 végéig kitolják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.