Jövőre várhatóan Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Romániában nőnek a leggyorsabban (4 százalékig tartó nominális növekedéssel) a fizetések Kelet-Közép-Európában – derült ki a Kienbaum HR- és vezetési tanácsadó bérezési előrejelzéséből. Magyarországon a vállalatok átlagosan 3,7 százalékos emelkedést várnak, Horvátországban és Szlovéniában feleekkorára – kevesebb, mint 2 százalékra – számítanak a Kienbaum szakemberei új tanulmányukban. A specialisták és a szakképzett alkalmazottak profitálnak valószínűleg a legtöbbet a bérnövekedésből, mivel a fizetéseik várhatóan öt százalékig terjedően növekednek az EU keleti tagállamaiban.
A Kienbaum szakemberei átlagosan 3 százalékos bérnövekedést jeleznek előre az EU keleti tagországaiban. Mivel a nemzeti inflációs rátákat 0,7 és 2 százalék közé várják 2017-ben, a régióban a nettó bérek reálértékének növekedésére lehet számítani, amely így közelebb kerül a nyugat-európai szinthez. A bérek nominálisan Törökországban és Ukrajnában növekednek a legnagyobb mértékben, várhatóan akár kilenc százalékkal is, de a történelmileg magas inflációs ráta mindkét országban valójában reálbércsökkenést eredményez.
Nyugat-Európában várhatóan a felső vezetői jövedelmek nőnek a legnagyobb mértékben: ott az igazgatók és felső vezetők javadalmazása átlagosan 2,7 százalékkal emelkedik. Ausztriában és Németországban a 3,5 százalékos várakozások jóval meghaladják az átlagot. A béremelkedés mértéke lefelé haladva némileg csökken a ranglétra minden egyes fokán. Kivétel Skandinávia, ahol a fizetések gyorsabban nőnek a hierarchia alsóbb szintjein. Ez azt jelenti, hogy a norvég, svéd vagy finn specialisták és szakképzett munkások nagyobb emelésekre számíthatnak, mint a felső vezetőik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.