BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra osztogattak Matolcsyék! Turulszobrász is kapott a támogatásokból

A MÜPA és az Operaház mellett az MNB a második világháborús – turulmadaras – emlékművet elkészítő szobrásznak is adott a nem jegybanki alapfeladatok ellátására elkülönített keretéből.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a harmadik negyedévben 13 millió forinttal támogatta Szmrecsányi Boldizsár szobrászművész további pályafutását – derül ki a jegybank által közzétett legfrissebb összesítésből. Szmrecsányi készítette el Budapest egyik legvitatottabb alkotását, a Budapest XII. kerületében, az Istenhegyi út, a Németvölgyi út és a Böszörményi út találkozásánál magasodó turulmadaras szobrot, amely a második világháború kerületi áldozatainak állít emléket. Immár tizenegy éve, miután azt 2005. október 23-a előestéjén avatták fel.

A szobrász az MNB-nek nem az alapfeladatai ellátására elkülönített keretéből kapta a pénzt, július és szeptember között. Kérdés, mennyire illeszthető bele Szmrecsányi támogatása abba a jegybank honlapján megfogalmazott ars poeticába, miszerint az MNB „elsősorban társadalmi szervezeteket, a jegybank foglalkoztatottjainak szakmai és munkavállalói érdekképviseleti szerveit, azok oktatási, kulturális, szociális és sporttevékenységét segítő szervezeteket támogat, valamint az alapítványok által ellátott feladatokkal összefüggő” kifizetéseket teljesít.

Szmrecsányi egyébként az egyetlen magánszemély, akit a bankok bankja a harmadik negyedévben támogatott. Mellette ugyanis mintegy tizenegy társadalmi szervezet részesült ötmillió forint feletti apanázsban, vagyis olyan támogatásban, amelyeknek a kedvezményezettjeit az MNB megnevezi. Így nem tudni, hogy ötmilliós, illetve annál kisebb dotációban hányan és milyen összegben részesültek.

Mindenesetre az ötmillió feletti harmadik negyedévi jegybanki támogatások együttesen 465 milliót tettek ki. Ez nagyjából a szokásos összeg, amennyit e célokra a jegybank negyedévente szétoszt. Az előző öt negyedévi – tehát 2015. július 1. és 2016. szeptember 30. közötti – támogatások közel 2,4 milliárdra rúgtak. Ami még az egytizede sincs annak, amennyit – egészen pontosan mintegy 268 milliárdot – az ugyancsak nem jegybanki alapfeladatokat, hanem, az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerint, a költségvetési teendőket átvállalló Pallas Athéné alapítványok kaptak az őket alapító MNB-től.

Márpedig az ötmillió forintnál többel a harmadik negyedévben támogatottak közül a Művészetek Palotájának (MÜPA) 152 milliója alig marad el attól a 165 milliótól, amennyi pluszforrást 2014 novemberében kért a Miniszterelnökség idén június végén távozott parlamenti államtitkára, L. Simon László a következő évi költségvetésből a MÜPA fenntartásához. Arra hivatkozva, hogy ellenkező esetben a kulturális intézmény tartalékai kimerülnek, emiatt súlyos likviditási és fizetési problémákkal szembesülhet.

Másodszor kapott 12 milliót az MNB-től a 2011 szeptemberében bejegyzett Nemzeti Kultúráért és Irodalomért Alapítvány. Mellette az elmúlt öt negyedévben kizárólag az Alapítvány a Közjóért részesült többször is vissza nem térítendő jegybanki mannában, három részletben összesen 200 milliót kapott. Rajtuk kívül azonban nincs olyan társadalmi szervezet, amelyet egynél többször dotált volna az MNB 2015. július 1. óta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.