BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vészforgatókönyvvel számol Törökország, felkészülnek a legrosszabbra is

A realitásokhoz jobban alkalmazkodó gazdasági prognózist adott a török kormány. A finanszírozási nehézségek továbbra sem tűnnek megoldottnak.

Ez a legrosszabb forgatókönyv, ha a dolgok jobban alakulnak, annál jobb – adott kiegészítést Binali Yildirim török miniszterelnök kormánya legfrissebb prognózisához, amelyben szinte minden fontos makrogazdasági mutatót negatívan módosítottak. A júliusi puccskísérlet utáni kaotikus helyzetben a kormány most arra számít, hogy 2018-ig nem érik el a folyamatosan elérendő célként kitűzött 5 százalékos GDP-növekedést – már tavaly is csak 4 százalék volt –, idén 3,2 százalékot, jövőre 4,4 százalékot tartanak reálisnak, szemben a januárban várt 4,5-5 százalékkal. (A Nemzetközi Valutaalap kedden megjelent előrejelzésében 2016-ra 3,3 százalék, 2017-re 3 százalék szerepel török GDP-növekedésként, mindkét mutató alacsonyabb az áprilisban prognosztizáltnál.) A 3-4 százalékos expanzió soha nem lehet a célunk – hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, hogy a török gazdaság még ma is kétszer olyan gyorsan bővül, mint a Kína és India nélkül számolt világgazdaság.

A turizmus és az export terén nehézségeket tapasztaltunk – mondta Yildirim a terveket ismertető sajtóértekezletén –, sűrű évünk volt a terror elleni harcban, és egy puccskísérlet is történt. Mindennek ellenére folytatni kell a szerkezeti reformokat – közölte a kormányfő. Bejelentette, hogy az állami beruházások jövőre elérik a GDP 2,8 százalékát (a januári prognózisban 2,3 százalék szerepelt). Ez persze a költségvetési deficiten is meglátszik majd: az idén 1,6 százalékos GDP-arányos hiány jövőre 1,9 százalék lesz (2017-re korábban csak 1 százalékot terveztek be). Az új beruházások az ország szegényebb, keleti és délkeleti tartományaira összpontosulnak majd.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Binali Yildirim török miniszterelnök felkészült a legrosszabbra is. fotó: AFP Binali Yildirim török miniszterelnök felkészült a legrosszabbra is. fotó: AFP[/caption]Romlani fog a folyó fizetési mérleg is, pedig az már eddig is sok aggodalomra adott okot a külső finanszírozásra erősen rászoruló országban. Most úgy látják, idén a GDP 4,3 százalékára, jövőre a 4,2 százalékára rúg majd a hiány (eredetileg mindkét évben 4 százalék alatti szinteket vártak).

Az infláció 2016 végén megegyezhet majd a jegybanki prognózisban szereplő 7,5 százalékkal, jövőre azonban 0,5 százalékponttal magasabb lehet a jegybank által várt 6 százaléknál. Az erős nyomás alatt levő központi bank idén már hétszer csökkentett kamatot, március óta összesen 250 bázisponttal, hogy megtámogassa a kormány növekedési terveit, jóllehet az infláció mindig a 3–7 százalékos célsáv fölött volt.

A Moody’s Investors Service szűk két hete rontotta le a befektetésre nem ajánlott kategóriába a szuverén török adósságokat, részben az intézmények működésével, részben a külső finanszírozással kapcsolatos kockázatokra hivatkozva. A Standard & Poor’s rögtön a júliusi puccskísérlet után bóvliba vágta a törököket (egyből két fokozatot rontva), így már csak a Fitchnél vannak az adósságaik befektetési kategóriában, és ennél a hitelminősítőnél is negatív kilátással várják a 2017 elején esedékes felülvizsgálatot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.